piątek, 22 września, 2023

Robotniczy świat w fotografii

Nakładem Niemieckiego Muzeum Techniki w Berlinie ukazał się album z fotografiami Güntera Krawutschke „Oblicza pracy. Fotografie z zakładów przemysłowych w NRD”. To fascynujące spojrzenie na miniony (nie tak dawno) świat.

W czasach NRD Berlin był ważnym ośrodkiem przemysłowym we wschodniej części podzielonego miasta. Biło tu nie tylko polityczne, ale i przemysłowe serce robotniczego i chłopskiego państwa. Na terenie miasta było rozproszonych wiele przedsiębiorstw państwowych (VEB) – w tym kilkanaście dużych firm zatrudniających kilka tysięcy pracowników.

Fotograf Günter Krawutschke jak mało kto poznał ten świat. Od 1965 roku pracował jako fotoreporter i fotograf. Często przebywał w berlińskich fabrykach, ale nie interesowały go procesy produkcyjne, a raczej ludzie, którzy pracowali w tych zakładach. Jego prace pokazują świat pozbawiony ozdób – z jednej strony emocje, z drugiej silne, twarde charaktery.
Album „Oblicza pracy” zawiera 160 fotografii z ostatnich dwóch dekad NRD. Pokazują one twarze, gesty i postawy, relacje i zwyczaje panujące w robotniczych kolektywach – krótko mówiąc: obrazy z życia ludu pracującego NRD.

Fotografie – z których większość w czasach NRD nigdy nie została opublikowana – służą nie tylko do dokumentowania pracy i życia w NRD. Zapraszają również do odpowiedzi na pytanie, co ten świat oznaczał dla setek tysięcy ludzi, którzy stracili pracę po 1990 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora