W imieniu dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prof. Grzegorza Berendta serdecznie zapraszam do wspólnego świętowania obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
11 listopada br. Muzeum dla zwiedzających będzie czynne od godz. 10:00 i tuż po otwarciu odbędą się pierwsze warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi oraz spacery z edukatorami po wybranych częściach wystawy. Tego dnia na placu przed MIIWŚ będą także czekały zabytkowe samochody Dodge i Willys. Ponadto po raz pierwszy publicznie prezentowana będzie pochodząca ze zbiorów MIIWŚ – armata polowa wz. 1902 kalibru 76,2mm. Zaś muzealni wolontariusze będą rozdawali biało-czerwone flagi, kotyliony i przypinki. Zachęcamy do robienia pamiątkowych fotografii i oznaczania #M2WŚ w mediach społecznościowych.
Wszystkich amatorów dobrego kina zapraszamy z kolei do Kina Muzeum i obejrzenia nagrodzonego na 48. FFF w Gdyni filmu Kingi Dębskiej „Święto ognia” (godz. 16:30), a także bijącej rekordy popularności wspaniałej animacji malarskiej „Chłopi”(godz. 18:30).
Oprócz wystawy głównej i wystaw czasowych polecamy również obejrzenie specjalnie przygotowanej wystawy jednego z laureatów II edycji konkursu Pro Bono Poloniae, ekspozycji autorstwa Mirosława Antoniewicza pt. „Postpamięć”, która będzie dostępna na poziomie -2. Tematem przewodnim projektu są losy kobiet po II Wojnie Światowej.
O godz. 18:00 zapraszamy na czwarty finał konkursu Pro Bono Poloniae, w trakcie którego uczestnicy konkursu otrzymają nagrody i wyróżnienia za zrealizowane wydarzenia artystyczne uwzględniające wątki patriotyczne. Zwieńczeniem gali oraz wspólnych obchodów będzie koncert artystów Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, podczas którego usłyszymy utwory z płyty „Płyń Wisełko”. Albumu wydanego z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, przepełnionego żołnierskimi piosenkami w sentymentalnych i dansingowych aranżacjach, które, jak napisali sami muzycy, mają służyć „radosnemu świętowaniu”.
Więcej na: Narodowe Święto Niepodległości spędź z MIIWŚ! | Muzeum II Wojny Światowej (muzeum1939.pl)
dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska