niedziela, 8 września, 2024

Rodzinne Lato w Muzeum 2024

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na letnie spotkania w ramach „Rodzinnego Lata w Muzeum”. Na uczestników czekają ciekawe tematy i mnóstwo zabawy – od solnych podróży, przez rozmowy o herbie, kopalnię z dreszczykiem, odkrywanie natury sąsiadującej z zamkiem, spotkań z duchem Skarbnikiem, tropienie górniczych szybów po dawne wspomnienia i poznawanie świata górników.  Spotkania będą się odbywać zarówno w Muzeum w kopalni soli jak i Zamku Żupnym, będą dla nich inspiracją także wystawy czasowe np. „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach”. Zajęcia będą się odbywać o godz. 10.00 w dwóch terminach: 25.06 – 05.07 i 20 – 30.08 (wtorek – piątek). Rezerwacja: Dział Edukacji  – tel. 12 289 16 33.

Koszt udziału:

Zamek Żupny – 10 zł/os., 30 zł bilet rodzinny (2+2)

Muzeum w kopalni – 15 zł/os., 45 zł bilet rodzinny (2+2)

Program:

25.06 / 20.08 – Solne podróże, Muzeum w kopalni

Fascynująca podróż po solnym muzeum, w czasie której uczestnicy poznają sól z różnych zakątków świata. Tej podróży posłuży różna forma prezentacji  miejsc związanych z pozyskiwaniem soli. Zadania z jakimi przyjdzie się zmierzyć, będą tak urozmaicone i tak różnorodne jak różna jest sól, która występuje na każdym kontynencie.

26.06 / 21.08 – Czy herb pochodzi od taty czy od herbaty?, Zamek Żupny 

W czasie zajęć rodziny będą miały możliwość zbadać własną przeszłość.  Rozwiązując różne zadania dowiedzą się co to jest dziedzictwo  i jakiego rodzaju ”spadek” otrzymujemy niezależnie od majątku. Dowiedzą się też kto mieszkał w zamkach takich jak Zamek Żupny, kim byli rycerze oraz z czego składał się i jak mógł wyglądać ich indywidualny „podpis”, czyli herb. Każda drużyna zaprojektuje swój własny herb według zasad heraldyki oraz pozna tajemnice i zagadki zawarte w dawnych herbach rycerskich czy szlacheckich.

27.06 / 22.08 – Kopalnia z dreszczykiem, Muzeum w kopalni

Ta podróż w głąb ziemi jest dla tych, którzy chcą odkrywać świat tak jak Indiana Jones,  pragnących przeżyć coś niezwykłego i poczuć dreszczyk emocji. Ta fascynująca przygoda zacznie się od zjazdu windą na głębokość 135 metrów i prowadzić będzie przez niezwykłe chodniki i wyrobiska Muzeum. Uczestnicy  dowiedzą się jak wyglądała praca w kopalni, jakie zagrożenia czyhały na górników i czy duchy towarzyszyły im w pracy.

28.06 / 23.08 – Czy tulipany rosną na drzewie? – spacer wokół Zamku

Spacer pośród przyrody wycisza, relaksuje i uspokaja. Drzewa dają upragniony cień w upalne dni oraz bezpieczne schronienie ptakom. Spacerując wokół zamku można podziwiać nie tylko otaczającą nasprzyrodę, ale także mieć bezpośredni kontakt z przeszłością , o której przypominają stare muryobronne i baszta.

02.07 / 27.08 – Skarbnik – strażnik podziemnych tajemnic,Muzeum w kopalni

Skarbnik, Skarbek, Pan podziemi, te wszystkie określenia dotyczą jednej i tej samej osoby. On jest stróżem podziemnych skarbów i przyjacielem wszystkich górników. Na jego temat krążą różne legendy. Spacerując podziemnymi wyrobiskami uczestnicy dowiedzą się  kiedy najczęściej pojawia się górnikom, przed czym ich ostrzega i co jest jego największym przysmakiem.

03.07 / 28.08 – Spacer szlakiem szybów górniczych 

Spacer ulicami miasta Wieliczka umożliwi rodzinom odkrycie mniej znanej historii Wieliczki. Kierując się wskazówkami drużyny powędrują na poszukiwanie kopalnianych „okien na świat” czyli  szybów górniczych stanowiących od wieków element architektury wielickiego krajobrazu. Rozwiązując zadania i zagadki poznają szyby istniejące, ale też dotrą do miejsc, w których pozostały po nich już tylko tablice lub … wspomnienie. W wędrówce pomoże mapa, zagadki, labirynty oraz szyfry i zdjęcia dawnej Wieliczki.

04.07 / 29.08 – Górnicze wspomnienia sprzed lat, Muzeum w kopalni

Dla tych, którzy lubią słuchać ciekawych opowieści z dawnych lat skierowane są te zajęcia, które odbędą się w Muzeum w kopalni soli. Dowiedzą się czy krasnoludki psociły czy też pomagały górnikom w pracy, czy Ambroży wyzdrowiał i co takiego zrobił kulawy Wojtek?

05.07/ 30.08 – Świat górników utrwalony w kadrze, Zamek Żupny

Górniczy świat kojarzy się z ciężką pracą i zagrożeniem. Pomimo różnic w kopalniach na całym świecie, zmieniających się czasów i nowoczesnej technologii –  górnicy to ludzie odważni i silni. Zajęcia pokażą ten tajemniczy i niebezpieczny świat od strony zwykłego człowieka, jego blaski i cienie, pracę, trud i codzienne zwyczaje. Inspiracją jest wystawa „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach”.

Małgorzata Bogucka

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeo – Najczęściej wybierany system d...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

XI Międzynarodowa Konferencja Konserwa...

TERMIN I MIEJSCE KONFERENCJI Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spo...

XI edycja “Festiwalu Nauki”- Muzeum Pr...

Serdecznie zapraszamy na XI edycję Festiwalu Nauki która odbędzie się w dniu 18...

XI Festyn Historyczny “Mnisi i Hutnicy...

Opactwo Ojców  Cystersów w Wąchocku oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Star...

XV Festyn Historyczny “Od Prasłowian d...

W dniu 12 września 2024r. w godzinach 9:00-13:00 na terenie Muzeum Przyrody i T...