poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Rok pełen kulturalnych inspiracji

Gdynianie podkreślają, że bogata oferta kulturalna jest dla nich ważnym czynnikiem jakości życia. Tak również twierdzą turyści, którzy regularnie przyjeżdżają do miasta, aby wziąć udział w różnych wydarzeniach: spektaklach, festiwalach, koncertach czy wystawach. Mijający rok w gdyńskiej kulturze to całe spektrum wydarzeń i artystycznych doznań, także muzealnych.

Ten rok upłynął w Muzeum Emigracji w Gdyni pod hasłem ZMIANY. Szeroko dyskutowana kwestia zmian zachodzących w otaczającym świecie – w relacjach z naturą, historią i kulturą, a także z drugim człowiekiem – stała się motywem działań realizowanych przez tę instytucję.

Jednym z wiodących wydarzeń w Muzeum Emigracji była wystawa czasowa „Klimaks”, prezentująca historię polskiej emigracji do Ameryki Południowej na przełomie XIX i XX w. z perspektywy relacji człowieka z jego środowiskiem naturalnym. Ekspozycji towarzyszyły spotkania, warsztaty i koncert. I choć wystawa przy ul. Polskiej 1 już się zakończyła – wciąż można ją obejrzeć w internecie podczas wirtualnego spaceru 3D.

Muzeum Emigracji kończy rok z trzema nagrodami. Dwie z nich otrzymało za działania na rzecz dostępności: Medal Prezydenta Miasta Gdyni oraz Lidera Dostępności pod patronatem Prezydenta RP, a trzecią za produkcję filmu „Dżannet”, która brała udział w międzynarodowym konkursie Museums in Shorts.

Z kolei dla Muzeum Miasta Gdyni to był przede wszystkim rok pod znakiem budowniczego portu Gdynia – inżyniera Tadeusza Wendy. Czas pogłębionych badań nad historią miasta i jego mieszkańców. W Gdyni pojawił się pomnik i mural upamiętniające postać inżyniera. Pojawiły się liczne artykuły, filmy i podcasty na temat życia Tadeusza Wendy. Na stronie muzeum www.TadeuszWenda.pl  uczniowie i młodzież mogą bezpłatnie pobrać karty edukacyjne, pomagające poznać postać budowniczego portu Gdyni na nowo.

Mijający rok w Muzeum Miasta to także „Legenda Radmoru” – historia gdyńskiej firmy ukazująca jak upór, pomysłowość i funkcjonalność doprowadziły do powstania przełomowych projektów. „Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci” – pouczająca, a zarazem sentymentalna podróż, uświadamiająca powszechność dobrego projektowania w polskich domach i jego wartość kolekcjonerską. „Ściana zaczarowana”, czyli początek przygody dla małych i dużych miłośników pięknych ilustracji Bożeny Truchanowskiej – jednej z najwybitniejszych postaci w dziejach polskiego ilustratorstwa dla dzieci i młodzieży. I projekt edukacyjny „Gdyńskie perły, czyli więcej niż modernizm” ukazujący różnorodność dziedzictwa architektonicznego Gdyni, poprzez popularyzację wiedzy na temat tych obiektów architektonicznych, które nie wpisują się w założenia międzywojennego modernizmu.

Wśród przedsięwzięć 2021 roku organizowanych przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni do wyróżniających się należy bez wątpienia kulminacja czerwcowych obchodów Święta Morza, przeprowadzona wspólnie z 3. Flotyllą Okrętów MW. Wyjątkową oprawę z pełnym morskim ceremoniałem zyskało uroczyste objęcie honorowego patronatu nad ORP Błyskawica przez panie Viridiannę Rey i Katarzynę Raczyńską – córki Edwarda, ambasadora w Londynie i późniejszego Prezydenta RP na uchodźstwie oraz Cecylii Raczyńskiej – matki chrzestnej najsłynniejszego okrętu. ORP Błyskawica – ta prawdziwa gdyńska ikona – przeszedł kompleksowy remont i konserwację, połączone z przemalowaniem okrętu według wzoru nowego, historycznie uzasadnionego, wojennego kamuflażu. Elementem wydarzenia wokół i na pokładzie Błyskawicy była unikatowa wystawa „Dęby z Rogalina i polskie morze” eksponowana w Muzeum Marynarki Wojennej, powtórzona następnie w rodowej posiadłości Raczyńskich – Muzeum Pałacowym w Rogalinie.

Za sprawą Muzeum Marynarki Wojennej Gdynia pojawiła się także w Narwiku. Wykorzystująca nieznane dotąd materiały pionierska wystawa „Trud i zwątpienie”, poświęcona polskim jeńcom wojennym w Norwegii, równolegle eksponowana była w naszym mieście i w Narwiku w Krigsmuseum (Muzeum Wojny).

Po emocjonującym nocnym transporcie historyczna motorówka sanitarna „Samarytanka” – pierwsza jednostka zaprojektowana i budowana przez Stocznię Gdyńską – trafiła do Muzeum Marynarki Wojennej. Odnowiona będzie opowiadać historię pionierskich lat gdyńskiego okrętownictwa.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...