sobota, 27 kwietnia, 2024

Rok pełen kulturalnych inspiracji

Gdynianie podkreślają, że bogata oferta kulturalna jest dla nich ważnym czynnikiem jakości życia. Tak również twierdzą turyści, którzy regularnie przyjeżdżają do miasta, aby wziąć udział w różnych wydarzeniach: spektaklach, festiwalach, koncertach czy wystawach. Mijający rok w gdyńskiej kulturze to całe spektrum wydarzeń i artystycznych doznań, także muzealnych.

Ten rok upłynął w Muzeum Emigracji w Gdyni pod hasłem ZMIANY. Szeroko dyskutowana kwestia zmian zachodzących w otaczającym świecie – w relacjach z naturą, historią i kulturą, a także z drugim człowiekiem – stała się motywem działań realizowanych przez tę instytucję.

Jednym z wiodących wydarzeń w Muzeum Emigracji była wystawa czasowa „Klimaks”, prezentująca historię polskiej emigracji do Ameryki Południowej na przełomie XIX i XX w. z perspektywy relacji człowieka z jego środowiskiem naturalnym. Ekspozycji towarzyszyły spotkania, warsztaty i koncert. I choć wystawa przy ul. Polskiej 1 już się zakończyła – wciąż można ją obejrzeć w internecie podczas wirtualnego spaceru 3D.

Muzeum Emigracji kończy rok z trzema nagrodami. Dwie z nich otrzymało za działania na rzecz dostępności: Medal Prezydenta Miasta Gdyni oraz Lidera Dostępności pod patronatem Prezydenta RP, a trzecią za produkcję filmu „Dżannet”, która brała udział w międzynarodowym konkursie Museums in Shorts.

Z kolei dla Muzeum Miasta Gdyni to był przede wszystkim rok pod znakiem budowniczego portu Gdynia – inżyniera Tadeusza Wendy. Czas pogłębionych badań nad historią miasta i jego mieszkańców. W Gdyni pojawił się pomnik i mural upamiętniające postać inżyniera. Pojawiły się liczne artykuły, filmy i podcasty na temat życia Tadeusza Wendy. Na stronie muzeum www.TadeuszWenda.pl  uczniowie i młodzież mogą bezpłatnie pobrać karty edukacyjne, pomagające poznać postać budowniczego portu Gdyni na nowo.

Mijający rok w Muzeum Miasta to także „Legenda Radmoru” – historia gdyńskiej firmy ukazująca jak upór, pomysłowość i funkcjonalność doprowadziły do powstania przełomowych projektów. „Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci” – pouczająca, a zarazem sentymentalna podróż, uświadamiająca powszechność dobrego projektowania w polskich domach i jego wartość kolekcjonerską. „Ściana zaczarowana”, czyli początek przygody dla małych i dużych miłośników pięknych ilustracji Bożeny Truchanowskiej – jednej z najwybitniejszych postaci w dziejach polskiego ilustratorstwa dla dzieci i młodzieży. I projekt edukacyjny „Gdyńskie perły, czyli więcej niż modernizm” ukazujący różnorodność dziedzictwa architektonicznego Gdyni, poprzez popularyzację wiedzy na temat tych obiektów architektonicznych, które nie wpisują się w założenia międzywojennego modernizmu.

Wśród przedsięwzięć 2021 roku organizowanych przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni do wyróżniających się należy bez wątpienia kulminacja czerwcowych obchodów Święta Morza, przeprowadzona wspólnie z 3. Flotyllą Okrętów MW. Wyjątkową oprawę z pełnym morskim ceremoniałem zyskało uroczyste objęcie honorowego patronatu nad ORP Błyskawica przez panie Viridiannę Rey i Katarzynę Raczyńską – córki Edwarda, ambasadora w Londynie i późniejszego Prezydenta RP na uchodźstwie oraz Cecylii Raczyńskiej – matki chrzestnej najsłynniejszego okrętu. ORP Błyskawica – ta prawdziwa gdyńska ikona – przeszedł kompleksowy remont i konserwację, połączone z przemalowaniem okrętu według wzoru nowego, historycznie uzasadnionego, wojennego kamuflażu. Elementem wydarzenia wokół i na pokładzie Błyskawicy była unikatowa wystawa „Dęby z Rogalina i polskie morze” eksponowana w Muzeum Marynarki Wojennej, powtórzona następnie w rodowej posiadłości Raczyńskich – Muzeum Pałacowym w Rogalinie.

Za sprawą Muzeum Marynarki Wojennej Gdynia pojawiła się także w Narwiku. Wykorzystująca nieznane dotąd materiały pionierska wystawa „Trud i zwątpienie”, poświęcona polskim jeńcom wojennym w Norwegii, równolegle eksponowana była w naszym mieście i w Narwiku w Krigsmuseum (Muzeum Wojny).

Po emocjonującym nocnym transporcie historyczna motorówka sanitarna „Samarytanka” – pierwsza jednostka zaprojektowana i budowana przez Stocznię Gdyńską – trafiła do Muzeum Marynarki Wojennej. Odnowiona będzie opowiadać historię pionierskich lat gdyńskiego okrętownictwa.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...