środa, 22 stycznia, 2025

Ruszył tegoroczny Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku

Cykl wycieczek i spotkań, historycznych wykładów i prelekcji, kiermaszy, kulinarnych atrakcji oraz koncertów – tak co roku prezentuje się Festiwal Na Gotyckim Szlaku, który popularyzuje dziedzictwo kulturowe regionu, łącząc ideę festiwalu wędrownego z wydarzeniami artystycznymi. W tym roku zawita do Szczecina, Kołbacza, Morynia, Myśliborza i Marianowa. O szczegółach wydarzenia, którego partnerem jest Pomorze Zachodnie, opowiadali 10 sierpnia br. jego organizatorzy. W spotkaniu udział wzięła członkini zarządu województwa Anna Bańkowska.

– Letni Festiwal Wędrowny na Gotyckim Szlaku to przede wszystkim muzyka, warsztaty oraz spotkania z ciekawymi ludźmi. Wydarzenie to stanowi doskonałą promocję i popularyzację dziedzictwa kulturowego regionu, łącząc ideę festiwalu wędrownego z wydarzeniami artystycznymi. Pomorze Zachodnie od kilkunastu lat jest jego partnerem – mówiła Anna Bańkowska, członkini zarządu województwa.

– Na naszej mapie, przez te czternaście lat, znalazło się już przeszło dwadzieścia wsi i miast. Byliśmy m.in. w Żelewie, Wierzbnie, Gryfinie, Żabowie, Pyrzycach, Cedyni czy w Trzcińsku-Zdroju. W tym roku czeka nas pięć spotkań historycznych i pięć koncertów – mówił Paweł Osuchowski, dyrektor artystyczny Fundacji Akademii Muzyki Dawnej.

Atrakcją festiwalu jest połączenie historii, architektury i muzyki z popularyzacją miejsc regionu zachodniopomorskiego Na Gotyckim Szlaku.

Jak przedstawia się tegoroczna wędrówka?

– Zaczynamy w Kołbaczu. Całość wydarzeń popularyzujących kulturę i dziedzictwo Pomorza odbywa się w tym roku we współpracy z instytutem historycznych Uniwersytetu Szczecińskiego i będzie się opierać na prowadzonym obecnie badaniach nad chrztem Pomorza. Wszystkie odcinki będą temu poświęcone, a oprócz tego będziemy także zwiedzać i opowiadać o historii miejsc – przedstawiła Urszula Stawicka, prezes rady Fundacji Akademii Muzyki Dawnej.

W Kołbaczu oprócz programu historycznego odbędzie się koncert, który zwieńczy całodzienną wycieczkę i wędrówkę. Zabrzmi muzyka dawna od średniowiecza po wczesny barok.

Kolejnym punktem festiwalu będzie Moryń i spotkanie z niezwykłymi artystkami z Niemiec, które zaprezentują utwory wczesnobarokowe. Przed koncertem odbędą się opowieści historyczne dr Pawła Migdalskiego.

– W Myśliborzu zaprezentujemy „Ars anonima”. To bardzo oryginalny projekt włoskiego wybitnego oboisty i flecisty, który zajmuje się badaniem i odkrywaniem dzieł anonimowych. Spośród wszystkich takich dzieł, on wybiera te najciekawsze kompozycje. Takie utwory zaprezentujemy w polsko-włosko-niemieckim składzie – mówiła Urszula Stawicka.

Następnie Gotycki Szlak zaprowadzi wędrujących do Marianowa. Tam artyści z Islandii zaprezentują dzieła i utwory stworzone przez kompozytorki zarówno barokowe i renesansowe, jak i współczesne. Spotkanie poprzedzone zostanie warsztatami muzycznymi zorganizowanymi w stargardzkiej szkole muzycznej. 

Ostatni przystanek to Szczecin i koncert finałowy. – W tym roku po raz pierwszy wystapi Ingrida Gapova, wspaniała słowacka śpiewaczka operowa. Usłyszymy ją nie tylko w repertuarze operowym, ale także i sakralnym. Muzyka klasyczna , ale mniej znana, bo nie tylko Wolfgang Amadeus Mozart, ale także Johann Christian Bach i Antonio Rosetti. Pokażemy ich w ciekawym zestawieniu: z jednej strony dzieł symfonicznych, a z drugiej strony fragmenty z oratoriów i mszy – informował Paweł Osuchowski.

Udział w cyklu wycieczek, wykładów, prelekcji i koncertów jest bezpłatny z wyjątkiem koncertu finałowego w Szczecinie (40/30 zł). Każdorazowo ze Szczecina, z przystanku przy
Placu Żołnierza Polskiego, rusza także autokar, który dowiezie chętnych do festiwalowych punktów (bilet na przejazd 40 zł).

– Kapitałem Letniego Festiwalu Wędrownego jest wspólny udział i zaangażowanie wielu osób, grup, stowarzyszeń, instytucji i samorządów. Pierwszy główny partner to Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego – podkreślają organizatorzy. Na liście są także Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie, Instytut Historyczny US, – Pracownia interdyscyplinarnych badań nad chrztem Pomorza i jego dziedzictwem historyczno-kulturalnym, Muzeum Pojezierza Myśliborskiego, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Samorząd lokalny reprezentują: Gmina Stare Czarnowo, Gmina Moryń, Gmina Myślibórz, Gmina Marianowo. Wśród partnerów są także gospodarze miejsc: Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu, Myśliborska Kolegiata, Parafia pw. NPNMP w Marianowie, a także grupy i  stowarzyszenia: Spichlerz Sztuki, Terra Incognita, Towarzystwo Miłośników Ziemi Staroczarnowskiej, Koło Gospodyń Wiejskich w Marianowie.

– Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku jest od tego roku również częścią Niemiecko-Polskiego Festiwalu Kulturalne Lato 2023 – dodają organizatorzy.

Kalendarz koncertowy Na Gotyckim Szlaku 2023
19.08.23 Kołbacz Inauguracja Festiwalu
Świetlica wiejska, ul. Szarych Mnichów 8, 74-106 Kołbacz
17:00 Między Kołbaczem a Żelewem – wykład historyczny dr Paweł Migdalski
18:00 kiermasz Towarzystwa Miłośników Ziemi Staroczarnowskiej
Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Warcisława 8, 74-106 Kołbacz
19:00 koncert: Ad honorem Beatae Mariae Virginis
Trinus Ensemble/Szczecin Vocal Project/Consortium Sedinum
wstęp wolny
26.08.23 Moryń
Kościół pw. Świętego Ducha, ul. Chopina 16, 74-503 Moryń
17:00 Tajemnice moryńskiej fary – wykład historyczny dr Paweł Migdalski
19:00 koncert: Magiczne brzmienia strun
Gertrud Ohse – viola da gamba, Petra Burmann – teorba i gitara barokowa
wstęp wolny
02.09.23 Myślibórz
Kolegiata Myśliborska p.w. św. Jana Chrzciciela, ul. Kolegiacka 1, 74-300 Myślibórz
17:00 Myślibórz – stolica Nowej Marchii – program historyczny:
Magdalena Szymczyk/ dr Paweł Migdalski
19:00 koncert: Anonymous – Muzyczne arcydzieła zapomnianych mistrzów
Ensemble Ars Anonyma/Roberto De Franceschi – flet traverso, obój barokowy/Stefano Rossi – skrzypce barokowe/Gertrud Ohse – wiolonczela, viola da gamba/Urszula Stawicka – klawesyn
wstęp wolny
09.09.23 Marianowo
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Cysterek 1, 73-121 Marianowo
17:00 Szlakiem gotyckim po ziemi stargardzkiej program historyczny – dr Paweł Migdalski
18:00 kiermasz Koła Gospodyń Wiejskich w Marianowie
19:00 Koncert Głosy Północy
Bára Grímsdóttir, Chris Foster/zespół Funi (Islandia)
wstęp wolny
10.09.23 Szczecin
Zamek Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin
17:00 Pomorze na szlaku do cywilizacji europejskiej, w 900-lecie Chrztu Pomorza wykład historyczny dr. Paweł Migdalski
Kościół XX Pallotynów pw. Jana Ewangelisty w Szczecinie, ul. Świętego Ducha 9
19:30 Koncert finałowy: Musica Sacra
Ingrida Gápová – sopran (Słowacja), Orkiestra Famd.pl, Paweł Osuchowski – dyrygent
koncert biletowany

Więcej szczegółów na temat festiwalu na stronie Fundacji Akademii Muzyki Dawnej, organizatora wydarzenia: https://famd.pl/

Źródło: serwis prasowy UMWZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...