czwartek, 19 grudnia, 2024

RZEŹBA, CIAŁO I RUCH W MNW

Latem w Muzeum Narodowym w Warszawie można uczestniczyć w wydarzeniach, których motywem przewodnim jest ciało, gest i ruch. Są to m.in. pokazy choreograficzne Weroniki Pelczyńskiej i Magdy Fejdasz, performans Pawła Sakowicza, warsztaty rzeźbiarskie i Qigong na zielonym Dziedzińcu Lorentza. Warto zajrzeć także na dwie wystawy czasowe z bogatą reprezentacją rzeźby.

Rzeźbienie żywego posągu
Weronika Pelczyńska i Magda Fejdasz w spektaklu „Rzeźbiary” inspirują się biografiami oraz dorobkiem bohaterek wystawy czasowej „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku”. By upamiętnić pionierki polskiej rzeźby, choreografki biorą na warsztat własne ciała. Ich oparty na dialogu i dyscyplinie duet ma na celu poddanie dekonstrukcji tego, co społecznie postrzegamy jako kobiece i związane ze statusem artystki. Performerki zapraszają do przyglądania się tworzeniu posągu z ich własnych ciał. Spektakle odbędą się 30 i 31 sierpnia o godz. 19.00.

Jak podnosimy filiżankę
W „Amando” Paweł Sakowicz korzysta z pantomimy, która przekazuje treści za pomocą gestów i mimiki. Sprawny mim podnosi niewidzialną filiżankę tak, że widz doświadcza idealnej iluzji tego gestu. Sakowicz buduje i rozpuszcza znaczenie gestu, naprzemiennie stylizując taniec i wyzbywając go stylu. Posiłkuje się przy tym tańcem postmodern. Okazuje się, że tę samą filiżankę podnosi się w inny sposób rano, inaczej wieczorem, a jeszcze inaczej, kiedy jesteśmy sami i nikt nie patrzy. Muzeum zaprasza na pokaz 17 sierpnia o godz. 19.00. Performans towarzyszy wystawie czasowej „MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017–2022”.

Ćwiczenia ciała i umysłu
Sposobem kształtowania własnego ciała i umysłu mogą być zajęcia Qigong (wymowa: czi gong), które odbywają się w wakacyjne środy na zielonym Dziedzińcu Lorentza. Jest to pochodząca ze starożytnych Chin forma ćwiczeń, łącząca trening ciała i umysłu. Każde zajęcia składają się z kombinacji uważnych ruchów i technik oddychania, wprowadzających umysł w stan medytacji. Qigong przynosi liczne korzyści zdrowotne, wspomaga funkcjonowanie organizmu i zmniejsza stres. Zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.
Zapraszamy młodzież i dorosłych w każdym wieku.

Formowanie dotykiem
Warsztaty „Rzeźbimy dotykiem” będą oparte na ćwiczeniach wymyślonych i praktykowanych przez rzeźbiarza Ludomira Tomaszewskiego. Każdy uczestnik dostanie woreczek z kawałkiem drewna, kamieniem, korzeniem czy orzechem w środku. Uczestnicy będą poznawać zwartość woreczków wyłącznie za pomocą zmysłu dotyku, bez zaglądania do środka. Następnie postarają się odtworzyć w glinie kształt i fakturę dotykanego przedmiotu. Dzięki udziałowi w warsztatach będzie można otworzyć się na inne zmysły niż wzrok, a także rozwijać zdolności manualne i wyobraźnię przestrzenną. Zajęcia odbędą się 19 sierpnia. Potrzebne materiały zapewni Muzeum.

Rzeźby na wystawach czasowych
Szczególną formą uchwycenia ruchu i formy ciała jest rzeźba, której liczne przykłady można zobaczyć w MNW na dwóch trwających do jesieni wystawach – „Bez gorsetu” oraz „MNW kolekcjonuje”. Pierwsza z nich w całości skupia się na tej dziedzinie twórczości, prezentując dzieła Camille Claudel i współczesnych jej artystek polskich, m.in. Natalii Andriolli, Toli Certowicz, Antoniny Rożniatowskiej. Na drugiej wystawie, wśród bardzo zróżnicowanych obiektów, zobaczymy np. rzeźby Zuzanny Janin, Jerzego Beresia i duetu Kijewski/Kocur.
Obie ekspozycje będą dostępne dla zwiedzających do 10 września br.

Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...