sobota, 10 maja, 2025

Rzeźby Jerzego Liska w Muzeum w Tarnowskich Górach

Muzeum w Tarnowskich Górach zaprasza na wyjątkową wystawę rzeźb Jerzego Liska, jednego z najbardziej cenionych współczesnych artystów regionu. Twórczość Liska, urodzonego w 1950 roku tarnogórzanina, mocno zakorzeniona jest w śląskiej tradycji, historii regionu i sztuce sakralnej.

Na wystawie zgromadzono prace pochodzące z kolekcji Muzeum w Tarnowskich Górach, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz zbiorów prywatnych. Ekspozycja obejmuje różnorodne rzeźby, od pełnych figur, przez płaskorzeźby, aż po bardziej abstrakcyjne instalacje. Artysta, który pracuje wyłącznie w drewnie, eksperymentuje z różnymi jego gatunkami – od lipy po rzadki czarny dąb – uwydatniając naturalne słoje, sęki i spękania. W wielu pracach wykorzystuje też srebrne elementy, które nawiązują do tarnogórskiego górnictwa.

Wśród eksponatów nie brakuje rzeźb o tematyce religijnej, która jest ważnym elementem dorobku Liska. Jego prace można podziwiać też między innymi w kościele św. Anny w Tarnowskich Górach. Na wystawie znajdziemy również dzieła inspirowane śląskim folklorem, w tym postacie gwarków, które na stałe wpisały się w lokalną tradycję.

Wystawę wzbogaca etiuda filmowa „Portret we wnętrzu”, która ukazuje artystę w jego naturalnym środowisku – podczas pracy nad rzeźbami. Film pozwala lepiej zrozumieć głęboką więź Liska z regionem i jego twórcze motywacje.

Ekspozycja stanowi wyjątkową okazję, by zobaczyć prace Jerzego Liska i zgłębić jego unikalne podejście do rzeźby, w której historia, sztuka i przyroda splatają się w harmonijną całość. Wystawa potrwa do 12 stycznia 2025 roku i jest obowiązkowym punktem dla każdego miłośnika śląskiej kultury i sztuki.

Muzeum w Tarnowskich Górach mieści się w zabytkowej Kamienicy Sedlaczka przy tarnogórskim rynku. Dla zwiedzających otwarte jest od wtorku do niedzieli. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Instytucji. Przed wizytą warto zapoznać się także z kalendarzem wydarzeń kulturalnych i ofertą edukacyjną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...