środa, 22 stycznia, 2025

Scena rodzajowa – wnętrze bretońskiej chaty – nowy obraz Alberta Taljańskiego w muzealnej kolekcji

Wykład dr Barbary Chojnackiej, starszej kustoszki i kierowniczki Galerii Grafiki i Rysunku Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, z cyklu Sztuka w Bydgoszczy.

W tym roku muzealną kolekcję dawnego malarstwa wzbogacił cenny nabytek. To obraz autorstwa Alberta Taljańskiego, zakupiony do zbiorów dzięki dofinansowaniu ze środków programu Rozbudowa zbiorów muzealnych – program własny Narodowego Instytutu Muzeów – 2024 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Albert Taljański (1864-1946) urodził się w Warszawie, studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, następnie kształcił się w Paryżu. Od 1889 r. mieszkał na stałe w Paryżu, często przyjeżdżając do rodzinnego miasta. Od lat 90. XIX w. uczestniczył w paryskich wystawach, w latach 1886-1912 wystawiał w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Na życie i twórczość artysty niekorzystnie wpłynęły kwestie osobiste (rozprawy rozwodowe i wieloletnia walka w sądach o opiekę nad synem) oraz związane z tym częste zmiany miejsca zamieszkania, a także pogarszająca się sytuacja finansowa. W Bydgoszczy zamieszkał w 1921 r., podejmując pracę pedagogiczną w Miejskim Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczym i Liceum Żeńskim. Uczestniczył w życiu artystycznym, prezentując swoje prace na wystawach, jednak w większym stopniu nie angażował się w sprawy lokalnego środowiska. Mimo tego był jednak cenionym przez przełożonych nauczycielem rysunku, cieszącym się autorytetem wśród uczniów.

Punktem wyjścia do przybliżenia twórczości Taljańskiego będzie prezentacja dzieła Wnętrze bretońskiej chaty, obrazu, który po ponad 100 latach powrócił do Bydgoszczy. Przedstawiona zostanie jego zagadkowa historia i ciekawa tematyka, a także zarys problematyki konserwatorskiej.

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)
piątek, 25 października, godz. 17.00

Wstęp: 10 zł / 1 os. Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet. Decyduje kolejność zakupu!

Dofinansowano ze środków programu Rozbudowa zbiorów muzealnych – program własny Narodowego Instytutu Muzeów – 2024 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

MOB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...