770 rocznica założenia Poznania zachęca do zadawania pytań o to, skąd pochodzili ludzie, którzy tworzyli miasto. O tym, że była to nie tylko rodzima ludność opowiada nowa wystawa Siła spotkania. O ludziach, którzy tworzyli Poznań w Galerii Śluza
Gdy w 1253 roku książęta Przemysł i Bolesław zdecydowali założyć miasto nad Wartą, dysponowali ziemią i osadami otaczającymi piastowski gród. Brakowało jednak fachowców potrafiących organizować średniowieczne miasta. W założeniu miasta pomogli obeznani z prawem magdeburskim osadnicy ze Śląska i Saksonii pod wodzą Tomasza z Gubina. Mieszkańcami Poznania od początku była więc zarówno ludność lokalna, jak i przybysze. Wystawa pokazuje, że takich spotkań w historii miasta było więcej, a dzięki nim rozwijał się poznański handel, architektura, nauka i kultura.
Na długo przed epoką Targów Poznańskich, na poznańskim rynku wymieniano lokalne dobra na egzotyczne towary, a wielu cudzoziemskich kupców – Niemców, Greków, Ormian czy Szkotów osiadło tutaj na stałe. Podobnie poznańska architektura to dzieło spotkania: najpiękniejsze zabytki (w tym ratusz i liczne kościoły) to projekty włoskich architektów, działających na zlecenie lokalnych mecenasów. Spotkaniom z cudzoziemcami Poznań zawdzięcza także liczne zapożyczenia kulinarne (sprowadzenie ziemniaków) czy językowe (zwłaszcza niemieckie i żydowskie)
Wystawa przypomina, że Poznań powstawał dzięki spotkaniom ludności lokalnej i przybyłej, a spotkania te zachodziły od początku jego istnienia aż do dziś. To wspólnotowe i wielokulturowe ujęcie jest nie tylko zgodne z prawdą historyczną, ale także szczególnie potrzebne w czasach dotkniętych doświadczeniem wojny i migracji. Wystawa jest dostępna w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Nie brakuje na niej również interaktywnych nośników rodzinnych.
Siła spotkania. O ludziach, którzy tworzyli Poznań
Galeria Śluza, ul. Dziekańska 2
Wystawa czynna w okresie: 30.06-26.11.2023
www.galeriasluza.pl
Wstęp wolny
tekst: Dawid Barbarzak, kurator wystawy
foto: Łukasz Gdak/PCD