piątek, 4 kwietnia, 2025

SKANSEN: Jest karnawał, będzie pogrzeb! Impreza z Dygającą Kapelą w Skansenie

Jest karnawał, będzie pogrzeb! Impreza z Dygającą Kapelą w Skansenie.

Dygająca kapela zaprasza 13 lutego na zabawę ostatkową – będą śpiewy, tańce i pogrzeb basów. Kapela przygotowała repertuar pieśni frywolnych, który sprawi, że nie będziecie mogli oderwać się od parkietu. Będzie można przebrać się za zapustników i zanurzyć w magiczny świat dawnych, karnawałowych zabaw tanecznych. Na zakończenie uczestników wydarzenia czeka wyjątkowy moment – uroczyste pogrzebanie „basa”, symboliczne pożegnanie mięsopustu i zakończenie sezonu karnawałowych szaleństw.

Na Górnym Śląsku, w ostatni dzień karnawału odbywał się pogrzeb basów, podczas którego muzykanci chowali swe instrumenty – odkładali je do futerałów lub skrzyń (symbolizujących trumny) i w uroczystym orszaku, naśladując pogrzebowe zawodzenie, wynosili z karczmy lub przenosili do innego pomieszczenia. Było to zakończenie karnawałowych zabaw z tańcami i rozpoczęcie wielkiego postu. Wydarzenie to będzie nawiązać do dawnych tradycji i zwyczajów, które nadal są jeszcze obecne w naszym regionie. Zakończenie karnawału w skansenie rozpocznie się o godzinie 18.00 w Sali wystawowej na parterze budynku głównego. Wstęp na wydarzenie 10 zł, bilety do nabycia online oraz w kasie muzeum. Liczba uczestników ograniczona.

Dygająca kapela to pierwsza formacja muzyczna działająca przy muzeum na wolnym powietrzu, składająca się w głównej mierze z muzyków amatorów i miłośników śpiewu. Podczas coczwartkowych spotkań uczestnicy odkrywają i szlifują swoje talenty muzyczne pod okiem Karo Przewłoki pedagożki, absolwentki podyplomowych studiów z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w Akademii Muzycznej w Katowicach, wokalistki i skrzypaczki w „Kapeli Dejcie Pozór” i zespole „Krzikopa”. Próby „Dygającej Kapeli” odbywają się w każdy czwartek o g. 18.00. Czas trwania każdego warsztatu to 1,5 godziny.

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Szczegółowe informacje można uzyskać w Dziale Edukacji i Popularyzacji MGPE 32 241 07 18 wew. 204.

Marcin Gaweł, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...

Martwa natura

Wielokrotnie nagradzana, przetłumaczona na siedemnaście języków, poruszają...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...