niedziela, 19 stycznia, 2025

Śladami Joannitów (Słońsk – Lemierzyce – Sulęcin) – wycieczka

Korzystając z dość stabilnej jesiennej pogody zapraszamy Państwa rzutem na taśmę w niedzielę 20 października na ostatnią tegoroczną wycieczkę muzealną! Tym razem jej tematem przewodnim będzie zakon joannitów, który zaznaczył swoja obecność na tym terenie.

Joannici pojawili się tu na początku XIV w. Przejęli majątki zlikwidowanego zakonu templariuszy. Początkowo ich siedzibą był Łagów (niem. Lagow), w XV w. przenieśli swą administrację do Słońska (Sonnenburg). U schyłku średniowiecza brandenburski baliwat zakonu stał się potęgą. Joannici zostali wcześniej wyparci z Ziemi Świętej, utracili wyspę Rodos, ale w Nowej Marchii utworzyli swoiste państwo kościelne. Oprócz Słońska i Łagowa, należał do niego m.in. Sulęcin i Chwarszczany. W Prusach zakon został rozwiązany w 1810 r. W 1852 r. joannici zostali reaktywowani, ale jako świeckie stowarzyszenie. Do dzisiaj na naszych ziemiach przetrwały obiekty ściśle związane z tym zakonem.

Naszą wyprawę rozpoczniemy w Słońsku, gdzie wysłuchamy prelekcji Błażeja Skazińskiego „Joannici w Nowej Marchii”. Po zwiedzeniu kościoła i ruiny zamku w Słońsku spróbujemy odszukać „kamień Moritza” w lesie pod Lemierzycami, a następnie przejedziemy do Sulęcina, gdzie zobaczymy m. in. kościół pw. św. Mikołaja oraz Dom Joannitów.                                      

Ramowy program wycieczki (zastrzegamy sobie prawo do zmian):

– „Joannici w Nowej Marchii” – prelekcja
– zwiedzanie kościoła i ruin zamku
– „Kamień Moritza” w Lemierzycach
– kościół pw. św. Mikołaja oraz Dom Joannitów w Sulęcinie

Wyjazd: godz. 09:00 (parking MOSiR, ul. Niepodległości 11)

Powrót: ok. godz. 17:00

Zgłoszenia przyjmujemy drogą elektroniczną biuro@muzeum.kostrzyn.pl, telefonicznie 95 752 2360 z podaniem imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, nr PESEL (dane niezbędne dla wykupienia polisy ubezpieczeniowej) i nr telefonu oraz osobiście w siedzibie Muzeum przy ul. Granicznej 1 w godzinach urzędowania administracji. Wysokość partycypacji uczestnika w kosztach wycieczki: 20 zł  Pozostałe koszty pokrywa Muzeum. Ilość miejsc jest mocno ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy do momentu zarezerwowania wszystkich miejsc w busie. Decydować będzie kolejność zgłoszeń. Prosimy o przemyślane zapisy, aby nie blokować miejsca innym chętnym w przypadku późniejszej rezygnacji. Zapraszamy!

Muzeum Twierdzy Kostrzyn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...