środa, 22 stycznia, 2025

Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu

Prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski oraz Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie – Jacek Górski zapraszają na wydarzenia poświęcone prezentacji unikatowych egipskich zbiorów w Krakowie oraz sylwetki pierwszego polskiego egiptologa, krakowianina – Tadeusza Smoleńskiego.

    Wystawa „Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu”

Wystawa planszowa dotyczy polskich pionierów badań starożytnego Egiptu jak również początków egiptologii i zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Na ekspozycji będą także zaprezentowane zabytki związane tematycznie z wystawą, które wprowadzają nas w mistyczne, zamierzchłe czasy starożytnego Egiptu.

Postacią tytułową wystawy jest Tadeusz Samuel Smoleński (ur. 16 sierpnia 1884 w Jaworzu, zm. 29 sierpnia 1909 w Krakowie w Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego). Jemu też poświęcona jest jedna z gablot, w której prezentujemy między innymi oryginalne druki jego prac. Należy nadmienić iż  Dział Archeologii Śródziemnomorskiej i Starożytnych Cywilizacji Amerykańskich w Muzeum Archeologicznym w Krakowie wydał w 2001 r. w Polskiej Akademii Umiejętności pracę Mummy Results of Interdisciplinary Examination of the Egyptian Mummy of Aset-iri-khet-es from the Archaeological Museum in Cracow, zadedykowaną Thadeo Smoleński in memoriam. Ten wybitny naukowiec pochodzący z Krakowa już w młodym wieku wyjechał na stypendium Akademii Umiejętności do Egiptu i tam dzięki swoim wybitnym zdolnościom i opiece naukowej Gastona Maspero kształcił się z zakresu filologii egipskiej i hieroglifów. Przełomowym wydarzeniem, była koncesja jaką otrzymał na badania wykopaliskowe w El- Gamhoud, el-Hibeh i Sharuna.

Badania zapoczątkowane przez Smoleńskiego kontynuowane były przez kolejne pokolenia polskich naukowców, o których dowiemy się więcej z wystawy.

Pozostałe plansze tematyczne dotyczyć będą także pozostałych zagadnień:

– wkład polskich podróżników i badaczy w rozwój badań nad starożytnym Egiptem

– kształtowanie egiptologii jako nauki od czasów ekspedycji Napoleona do współczesnych badań

– grobowce w starożytnym Egipcie- symbol bogactwa i życia wiecznego

– historia i proces mumifikacji ludzi i zwierząt

– interdyscyplinarne badania mumii egipskiej Aset-iri-khet-es ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Były to pierwsze tego typu badania przeprowadzone w Polsce przez Katedrę Radiologii Collegium Medicum UJ i jedne z pierwszych na świecie.

Warto o tym przypomnieć, tym bardziej, że wypracowane wtedy procedury mogą być wzorem dla prowadzenia podobnych badań obecnie. Dużą rolę odegrały wtedy badania mumii wykonane techniką tomografii komputerowej. Warto przy tym  przypomnieć, że pierwsze badania TK mumii zostały przeprowadzone w Krakowie w roku 1993, a więc 30 lat temu.

– proweniencja zabytków prezentowanych na wystawie egipskiej w krakowskim Muzeum Archeologicznym. Historia tzw. Muzeum w Plecaku, czyli zbiorów ofiarowanych przez żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, wchodzącej w skład Armii Andersa, walczącej podczas II wojny światowej na Bliskim Wschodzie. Zbiory te po wojnie przekazane zostały do Akademii Umiejętności w Krakowskie i polskich muzeów (zeszyty Materiały Archeologiczne, T.XXVII i XXX).

Wystawa prezentowana będzie w formie planszowej (20 plansz) z ekspozycją oryginalnych zabytków i powiązana będzie z konferencją naukową „Egipt na nowo odkryty” zaplanowaną na 14 grudnia 2023r. w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.  Jej celem jest przypomnienie  Polaków, którzy byli pionierami naukowych badań starożytnego Egiptu.

Wernisaż wystawy „Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu”

Data: 23 listopada 2023r., godz. 12:00

Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Krakowie ul. Poselska 3

Konferencja naukowa „Egipt na nowo odkryty”

Data: 14 grudnia 2023r., godz. 10:00 – 15:30,

Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Krakowie ul. Poselska 3

Organizatorzy:

Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński  Katedra Radiologii Collegium Medicum

Kraków – Miasto Gospodarz

Patronat honorowy:

Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego

Patroni medialni:

Archeologia Żywa, Muzeon.pl, Polradiologia Viva, ArcheoAtlas  

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa
https://ma.krakow.pl/tour/sladami-polskich-pionierow-badan-starozytnego-egiptu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...