środa, 22 stycznia, 2025

Śląski Rembrandt w Warszawie

Dzieła jednego z najwybitniejszych malarzy doby baroku – Michaela Leopolda Willmanna, nazywanego „śląskim Rembrandtem”, po raz pierwszy mozna obejrzeć w Warszawie. Wystawa „Willmann encore. Męczeństwa apostołów” mogła powstać dzięki współpracy trzech muzeów – Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Podczas uroczystości otwarcia wystawy wiceminister Jarosław Sellin przypomniał, że najważniejsze dzieła z dorobku Michaela Willmanna były już eksponowane w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Podkreślił, że wystawa pozwala, oprócz ukazania wielkiego talentu twórcy, na uwypuklenie teologicznej wymowy jego dzieł.


Warszawska wystawa jest swoistą kontynuacją wystawy „Willmann. Opus magnum”, prezentowanej we Wrocławiu do października br. w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej. Z liczącego ok. 500 prac dorobku artystycznego Michaela Leopolda Willmanna do czasów współczesnych zachowało się ok. 300. W Warszawie będzie można obejrzeć prawie jedną trzecią z zachowanych dzieł „śląskiego Rembrandta”.

Obrazy będą prezentowane w dwóch odsłonach i w dwóch lokalizacjach: oddziale Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na pl. Bankowym 1 i Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na Starym Mieście (ul. Dziekania 1). Dzieła pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Narodowej i Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Wystawie towarzyszy katalog wydany pod wspólnym tytułem Willmann w Warszawie, który zawiera zdjęcia prezentowanych obiektów oraz artykuły o życiu i twórczości Michaela Willmanna.

Zwiedzanie ekspozycji będzie możliwe od momentu otwarcia muzeów do 24 stycznia 2021 r. (w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego) oraz do 14 lutego 2021 r. (w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej). Już teraz wystawę można zwiedzać online.

ŹródłoMKDNiS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...