piątek, 3 maja, 2024

Muzeum Golfa ma już rok

21 listopada upłynął pierwszy rok działalności Muzeum Golfa w Polsce. To wtedy w Kuźni Golfa otwarto pierwszą stałą wystawę poświęconą historii golfa w Polsce. Rocznicę – z oczywistych względów – obchodzono jedynie online. 

W ramach rocznicowych obchodów w Domu Kultury „Kadr” w Warszawie odbył się jubileuszowy wykład nt. historii golfa w Polsce. Został zarejestrowany w formie video i wkrótce zostanie udostępniony w Internecie. Powstała również audycja dotycząca historii golfa, którą 31 października wyemitowano w audycji „Rodzinny Wf” Zbyszka Kozłowskiego. Ona również będzie dostępna online.


Rocznicową tradycją Muzeum Golfa stają się golfowe prezenty, jakie otrzymuje ono od swoich przyjaciół. Rok temu był to kij sygnowany „C.S. Butchart”, który muzeum dostało w darze od Polskiego Towarzystwa Hickory Golfa. W tym roku, dzięki życzliwości i uprzejmości Czesława Kruka z Edynburga, muzeum otrzymało wiele cennych materiałów, eksponatów (m.in. dziecięcy zestaw kijów golfowych hickorowych), a także dar niematerialny, ale jakże ważny: pomoc w nawiązaniu nowych kontaktów.  

W rocznicowym miesiącu muzeum otrzymało także dużą ilość archiwalnych egzemplarzy „Reguł Golfa”, które przetłumaczył śp. Ryszard Gacke – współzałożyciel Polskiego Związku Golfa. Przekazał je syn pana Ryszarda, Maciej. Muzeum wysyła je teraz bibliotekom, muzeom i kolekcjonerom, jako egzemplarze pamiątkowe, tworzące współczesną historię golfa w Polsce. Muzealne zbiory wzbogaciły się także o archiwalne dwa pierwsze numery czasopisma „Polski Golf”, wydawane w pierwszych latach działalności przez PZG.


Szczególnym urodzinowym prezentem były odkrycia, których muzealnikom udało się dokonać w ostatnich tygodniach. Dzięki kwerendzie międzywojennych czasopism z cyfrowych bibliotek dotarli do kolejnych faktów m.in. dotyczących pola golfowego w Poznaniu. Okazało się, że powstało ono dzięki staraniom Poznańskiego Klubu Golfowego i jest to na ten moment pierwszy udokumentowany polski klub golfowy. Należały zarówno osoby cywilne, jak i wojskowi – już w pierwszym roku działalności klub chwalił się 40 członkami.

Dzięki kwerendzie muzealnicy dotarli też do źródła, które mówi o grze w golfa w rodzinie hr. Zamoyjskich przy Pałacu w Jabłoniu (województwo lubelskie). To informacja o grze w golfa w Jabłoniu, która pochodzi z 1908 roku i jest w tej chwili najstarszym śladem, i to opublikowanym w języku polskim, na temat gry w golfa na naszych ziemiach.  

Fragment relacji z kilkudniowej wyprawy konnej Jana Zamoyskiego z 1908 r., mat. Muzeum Golfa.

ŹródłoMuzeum Golfa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...