środa, 22 stycznia, 2025

SŁUPSK – SEZON ZBYSZKA SULIGI / wystawa / MAŁA GALERIA / CAT

WYSTAWA
SŁUPSK – SEZON ZBYSZKA SULIGI

WE WSPÓŁPRACY ZE STOWARZYSZENIEM
MARYNISTÓW POLSKICH ODDZIAŁEM 
IM. ZBYSZKA SULIGI W SŁUPSKU

Wernisaż
24.04.2024 / 17.00
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej:
Mała Galeria Centrum Aktywności Twórczej
/ Zaruskiego 1a w Ustce

Wystawa
24.04 – 12.05.2024
wstęp do galerii biletowany

kurator / Przemysław Mirecki

„Miało być o wystawie…

… i będzie, ale nieco inaczej niż zazwyczaj pisze się w takich sytuacjach.

Prace autorstwa Zbyszka Suligi, które możecie Państwo zobaczyć były już prezentowane w innych galeriach. To nie jest ich premierowy pokaz. Ale jest to pierwsza wystawa zorganizowana przez nas: członków Stowarzyszenia Marynistów Polskich Oddziału im. Zbyszka Suligi w Słupsku i przyjaciół Zbyszka – przyjaciół i rodzinę Zbyszka –  pod jego nieobecność. Zbyszek Suliga odszedł latem 2022 roku. Za wcześnie. Czujemy się tak, jakby zostawił nas bez uprzedzenia. Wyszedł i nie wiadomo, kiedy wróci. Ponieważ stęskniliśmy się za nim, postanowiliśmy zorganizować wystawę jego fotografii.

Zdjęcia, które Państwo dzisiaj oglądacie zostały wykonane techniką cyfrową i otworkową. To dwa bieguny historii fotografii. Z jednej strony camera obscura, film światłoczuły i klasyczna ciemnia. Z drugiej elektroniczny element światłoczuły i obróbka w „ciemni cyfrowej”. Nieczęsto  zdarza się, że możemy porównać zdjęcia tych samych obiektów, tych samych miejsc wykonanych przez tego samego artystę, przy pomocy tak skrajnie różnych narzędzi.

Mając tego świadomość, pewnie odruchowo będziemy szukać różnic i podobieństw. Jednak nie chodzi o technikalia, a o… drugą część zdania pozostawiamy w gestii odbiorców. Autor fotografii dał nam taką sposobność, ponieważ doskonale posługiwał się każdym z tych aparatów.

Dlaczego z bogatego dorobku artysty wybraliśmy właśnie te zdjęcia? Słupsk był bliski sercu Zbyszka. Tutaj miał rodzinę, tutaj pracował, w Słupsku i okolicach mieszka wiele osób, które inspirował i uczył.

Wystawa miała już inny tytuł, ale ta prezentacja – jak wspomniałem na wstępie – jest wyjątkowa. Zastanawiając się nad tym jak ją nazwać, sięgnęliśmy do dorobku Zbyszka. Zapoczątkował on cykliczne ekspozycje prac:  „Ustka – zapis posezonowy”, „Łeba – zapis posezonowy”, „Jarosławiec – zapis posezonowy”. Nasze dzisiejsze zaproszenie, to są działania posezonowe. Chcieliśmy przypomnieć, jak wyglądał Słupsk podczas sezonu Zbyszka Suligi.”

Przemysław Mirecki
Prezes Stowarzyszenia Marynistów Polskich Oddziału im. Zbyszka Suligi w Słupsku

Zbyszek Suliga

Artysta fotografik urodzony w 1952 roku. Całe swoje życie poświęcił fotografii – był instruktorem, organizatorem plenerów i wystaw, inicjatorem środowisk twórczych. Ukończył Studium Fotograficzne dla instruktorów fotografii (1976). Zajmował się fotografią reportażową, reklamową, pejzażem i portretem. Współpracował z Teatrem Dramatycznym w Słupsku i Teatrem Rondo. Pracował jako instruktor w Bydgoszczy i w Słupsku.

Autor trzech autorskich albumów: „Powiat Słupski”, „100-lecie  Ratusza w Słupsku”, „Muzeum  w Klukach”. Był pomysłodawcą i realizatorem cyklu plenerów fotograficznych  „Ustka – zapis posezonowy”, „Łeba – zapis posezonowy”, „Jarosławiec – zapis posezonowy”.

Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik licznych wystaw zbiorowych w Polsce, Szwecji, Danii, Niemczech, Portugalii.

Był członkiem Fotoklubu Rzeczypospolitej, współzałożycielem klubu fotograficznego „Fotoaktywni”, działającego przy Słupskim Ośrodku Kultury, członkiem Fotograficznej Grupy Twórczej Kontur ze Szczecina, a od 2010 roku Stowarzyszenia Marynistów Polskich, gdzie później pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego.

Nagradzany za swoją twórczość i pracę na rzecz rozwoju fotografii w Polsce. W 2013 roku został uhonorowany statuetką Toruńskiego Flisaka. Następnie Srebrnym Medalem „Za Fotograficzną Twórczość”, a w 2018 roku Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniami przyznawanymi przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Tworzył wykorzystując różnorodne techniki fotograficzne. Poczesne miejsce w jego dziełach zajmowała fotografia otworkowa. Zdjęcia niepowtarzalne, wymagające namysłu i doświadczenia.

Z jego inicjatywy powstał Oddział Fotograficzny Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Dzisiaj nosi nazwę Oddziału  im. Zbyszka Suligi w Słupsku.

Ważniejsze wystawy:

„Znaki szczególne” – 1983
„Obok” – 1988
„Portugalskie fascynacje” – 2002
„Słupsk cyfrowo i otworkowo” – 2009
„Camera obscura” – 2011
„Fotografia bezobiektywna” – 2015

Zbyszek zawsze powtarzał, że to „ograniczenie czyni mistrza”. 
Zbyszek potrafił gromadzić wokół siebie ludzi twórczych, inspirował pomysłami, pokazywał możliwości.  Nauczyciel, mentor, artysta, odszedł w 2022 roku. Wszystkie negatywy Zbyszka zostały przekazane do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...