piątek, 8 listopada, 2024

Śnialnia. Śląski underground

Polifoniczna opowieść o alchemii, psychodelii i buddyzmie na Górnym Śląsku, czyli z Rafałem Księżykiem i Stanisławem Rukszą wokół książki „Śnialnia. Śląski underground” w Muzeum Miejskim w Tychach.

Gościem kolejnej odsłony cyklu „Mozaika górnośląska” będzie Rafał Księżyk, autor książki „Śnialnia. Śląski underground”, wydanej w październiku 2023 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego.Spotkanie poprowadzi Stanisław Ruksza.

Ezoteryczna historia polskiej inteligencji. Polifoniczna opowieść o alchemii, psychodelii i buddyzmie w artystycznej enklawie zainicjowanej w latach 60. XX w. na Górnym Śląsku. Malarze Urszula Broll, Antoni Halor, Zygmunt Stuchlik, Andrzej Urbanowicz i Henryk Waniek uciekli z realiów PRL–u do Śnialni – legendarnej Pracowni przy ul. Piastowskiej 1 w Katowicach – żeby śnić o wolności. Kusili duchowością, a po 1989 roku testowali granice odzyskanej wolności.

Historia ucieczki z opresyjnego otoczenia we własny świat: w przyjaźń, w sztukę, w śnienie. Wydawało się to eskapizmem, a zmieniło rzeczywistość. To tam publikowano jedne z pierwszych w Polsce Ludowej samizdatów, stąd wyruszano w pionierskie psychodeliczne tripy, tutaj zaczął się polski buddyzm zen. Rozwinęła się wrażliwość, która pozwoliła spojrzeć na Śląsk i na Polskę w nowy sposób. W kręgu ich oddziaływania znalazły się ważne dla polskiej kultury postacie, m.in.: Zdzisław Beksiński, Henryk Mikołaj Górecki, Jerzy Ilg, Ryszard Krynicki, Mieczysław Litwiński, Jacek Ostaszewski, Tadeusz Sławek, Olga Tokarczuk czy Ingmar Villqist.

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autora.

Rafał Księżyk (ur. 1970) – dziennikarz i krytyk muzyczny, współautor bestsellerowych biografii artystów: Tomasza Stańki, Roberta Brylewskiego, Tymona Tymańskiego, Kazika Staszewskiego, Marcina Świetlickiego i Muńka Staszczyka. Autor książek „23 cięcia dla Williama S. Burroughsa”, „Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach”, „Dzika rzecz. Polska muzyka u transformacja 1989–1993” oraz „Śnialnia. Śląski underground”.

Stanisław Ruksza – historyk sztuki (absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego), kurator wielu wystaw w kraju i za granicą, autor tekstów, redaktor książek, wykładowca (m. in. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Akademii Sztuki w Szczecinie); przewodniczący Rady Uczelni Akademii Sztuki w Szczecinie (od 2021 roku). Od 2017 roku dyrektor TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie i główny kurator instytucji. W latach 2008–2017 dyrektor programowy CSW Kronika w Bytomiu. W latach 2003–2004 współpracował jako asystent Andrzeja Urbanowicza, kultowego malarza psychodelicznego, w legendarnej pracowni Piastowska 1 w Katowicach przy powstawaniu wystawy i książki „Katowicki Underground Artystyczny po 1953 roku” (wyd. Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice 2003). W swoich badaniach koncentruje się na związkach sztuki z przemianami społecznymi i politycznymi, zagadnieniu seksualności i śmierci, oraz zjawiskach granicznych w sztuce współczesnej. Rezydent m.in. apexart w Nowym Jorku (2009), Careof DOCVA w Mediolanie (2013, 2015) i Cité internationale des arts w Paryżu (2017), MeetFactory w Pradze (2018).

data: 21 lutego 2024 (środa), godz. 17.00
miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach,Stary Magistrat, pl. Wolności 1
gość: Rafał Księżyk
prowadzi: Stanisław Ruksza
zapisy:
887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny
więcej:
https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/spotkanie-z-rafalem-ksiezykiem-autorem-ksiazki-snialnia-slaski-underground/

Agnieszka Woszczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...