W jaki sposób oddolne ruchy w Europie Środkowo-Wschodniej zmieniały narracje wokół socjalistycznej architektury modernistycznej po 1989 roku?
Dr Jovana Janinovic przedstawi, w jaki sposób inicjatywy te negocjowały kwestionowane dziedzictwo, a dzisiaj budują legitymizację i wyrażają sprzeciw wobec zastanych sposobów pamiętania, przyczyniając się do oddolnego budowania dziedzictwa i przekształcając te często niezrozumiane struktury w tętniące życiem zasoby kulturowe lub areny politycznej kontestacji.
Jak ruchy te przekształcają narracje wokół architektury socmodernistycznej i jakie znaczenia wnoszą we współczesnej dynamice przestrzennej i odporności miast w szybko zmieniającym się świecie?
W jaki sposób oddolne działania, takie jak turystyka i aktywizm, przekształcają współczesne zaangażowanie w socmodernistyczną architekturę, ułatwiając jej reinterpretację i integrację z ewoluującymi narracjami miejskimi, jednocześnie wpływając na jej dziedziczenie?
Dr Jovana Janinovic jest badaczką dziedzictwa kulturowego, doktorem architektury na Uniwersytecie w Valladolid i doktorem historii na Uniwersytecie Pavola Jozefa Safarika w Koszycach.
Obecnie wykłada na Uniwersytecie w Czarnogórze, a wcześniej była wizytującą badaczką na Uniwersytecie Paris-Est, Słowackiej Akademii Nauk i Uniwersytecie w Bielefeld. Prowadzi szereg projektów naukowych w dziedzinie turystyki dziedzictwa, studiów miejskich i geografii kulturowej, a także była jednym z organizatorów ostatnich warsztatów „ACTIVISM! Polityczny wymiar dziedzictwa w postkomunistycznym świecie” podczas EAHN 2024 w Atenach.
Wykład odbywa się w języku angielskim i jest tłumaczony na język polski.