środa, 22 stycznia, 2025

Somosierra 1808 i kampania galicyjska ks. Józefa Poniatowskiego w 1809 r.

Zapraszamy na otwarcie nowej wystawy pod tytułem Somosierra 1808 i kampania galicyjska ks. Józefa Poniatowskiego w 1809 r. Wernisaż będzie miał miejsce w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, pl. płk. Berka Joselewicza 1, 12 stycznia 2024 roku o godzinie 18.30.

Już w dwa lata po trzecim rozbiorze Polski we Włoszech powstały Legiony Polskie dowodzone przez gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. W maju 1797 r. liczyły już 7 tys. żołnierzy i brały udział w walkach aż do zakończenia kampanii włoskiej pokojem podpisanym w Luneville w 1801 r. Warunki pokoju spowodowały zawód legionistów, oburzenie i jawną krytykę władz francuskich. Niewygodne oddziały zostały przez Napoleona zesłane na San Domingo (Haiti). Po ustaniu walk do Europy wróciło zaledwie kilkuset legionistów. Pozostałe w Europie oddziały legionowe pozostawały wierne walcząc  z ogromnym oddaniem i zaufaniem dla Napoleona. W 1806 i 1807 r. trwała wojna Francji z IV koalicją. Sprowokowana przez Prusy Francja rozjechała opór armii pruskiej w 1807 r. zajmując również tereny polskie zaboru pruskiego. Wojna ta nazywana również I wojną polską przyniosła w efekcie utworzenie 7 lipca 1807 r. pokojem w Tylży Księstwa Warszawskiego.

Twór ten był efektem kompromisu Napoleona z Aleksandrem I. Zupełnie, po raz następny nie satysfakcjonował Polaków. Dawał jednak nadzieję na przyszłość, że walka u boku Napoleona ma sens i może przynieść suwerenność w granicach o wiele obszerniejszych niż granice Księstwa Warszawskiego. Stąd tworzenie coraz to nowych oddziałów Księstwa, które podporządkowane były Napoleonowi. Maluteńki satelita jakim był Księstwo Warszawskie, musiał ciągle się uwiarygadniać w oczach Napoleona. Stąd sukces 1 pułku szwoleżerów w bitwie pod Somosierrą 30 listopada 1808 r. zrobił wrażenie na Napoleonie i z pewnością wzmocnił prestiż Polski. Powstanie, które trwało w Hiszpanii, w którego tłumieniu niestety brały udział oddziały polskie, zachęciło do ataku na Francję w ramach, nowej, tym razem V koalicji Austrię w sojuszu z Wielką Brytanią. Cesarstwo Austriackie uderzyło na trzech frontach:  we Włoszech, w Niemczech i w Polsce. Kampania na ziemiach polskich przebiegała w dwóch etapach : I na terenach Księstwa Warszawskiego i II na terenach Galicji. Działania na terenie dawnego województwa ruskiego i ziemi przemyskiej miały dla tej kampanii drugoplanowe znaczenie i ostatecznie nie przyniosły nam włączenia do Księstwa Warszawskiego. Samemu Księstwu dały jednak zdobycz w postaci Nowej Galicji, a więc ziem zaboru austriackiego z III rozbioru. Niestety zarówno Lwów jak i Przemyśl czy Jarosław musiały jeszcze trochę poczekać na wolność, bo aż do … 1918 r. !

Jednak ten powiew wolności, który musną żołnierzami Księstwa Warszawskiego ziemie przemyską wywarł niezapomniane wrażenie na całym społeczeństwie i pozostał na całe pokolenia.

Przykładem mogą być postacie chociażby Henryka Bogdańskiego czy Aleksandra Fredry.

Lucjan Fac,  Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...