wtorek, 29 kwietnia, 2025

Spacerem po miejscach nieoczywistych

Na stronie gdańskiego Instytutu Kultury Miejskiej wystartowały już zapisy na tegoroczne letnie spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami oraz na spacery Szlakami Kobiet po Stoczni Gdańskiej z Metropolitanką. Oba projekty pokazują Gdańsk od nieoczywistej strony: oczami mieszkańców i ścieżkami, których na próżno szukać w standardowych przewodnikach.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to projekt od lat obecny w letniej ofercie Instytutu Kultury Miejskiej. Tworzą go mieszkańcy: entuzjaści Gdańska, jego dzielnic, znawcy historii i dziejów miejsc, z którymi związane są ich dziecięce wspomnienia i dorosłe uczucia. Latem bezpłatnie oprowadzają gdańszczan, gdańszczanki oraz „przyjezdnych” alternatywnymi trasami: po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, po Dolnym Mieście, Biskupiej Górce, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej. Każdy z Lokalnych Przewodników i Przewodniczek oprowadza swoją unikatową i niepowtarzalną trasą, a ich grono stale się powiększa.

Spacery to szansa na poznanie ciekawych, mniej znanych miejsc, o których istnieniu być może nie miało się wcześniej pojęcia. Często zdarza się, że historie opowiedziane przez Lokalnego Przewodnika lub Przewodniczkę zaskakują nawet najstarszych mieszkańców danej dzielnicy. Turyści doceniają z kolei możliwość zwiedzania z dala od utartych tras na rzecz alternatywnych ścieżek, dzięki którym mogą przez chwilę poczuć się jak mieszkańcy Gdańska. Zaglądając na podwórka, do kamienic i miejsc często niedostępnych dla osób „z zewnątrz”, poznają klimat charakterystyczny dla danej części miasta.

Z kolei spacery z Metropolitanką przenoszą uczestników do Stoczni Gdańskiej. Poznajemy jej dzieje, ale opowiadane z perspektywy pracujących tam kobiet: spawaczek, suwnicowych, animatorek, działaczek, kobiet zajmujących się pracami porządkowymi. To zupełnie nowe i niecodziennie spojrzenie na historię znaną ze szkolnych podręczników. Słowo „historia” w projekcie Metropolitanka zamieniamy na „herstoria” (z języka ang.: „her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do „his story” – „jego historia”). Spacery obfitują w anegdoty i ciekawostki, niedostępne szerszemu gronu od-biorców. Zwiedzać można na trzech trasach: Pracownic, Strajkowej i trasie Matki Chrzestne Statków. W tym roku nowością jest ostatnia, podczas której przewodniczki opowiedzą, na czym polegała ta zaszczytna rola.

Dzielnicowe spacery zaplanowane są na lipiec i sierpień. W tygodniu startują o godz. 17.30: we wtorki i czwartki na Zaspie, Oruni, Wyspie Sobieszewskiej, poniedziałki i środy na Biskupiej Górce, środy i piątki w Oliwe oraz w środy w Nowym Porcie. Natomiast w weekendy Lokalni zapraszają w sobotę o godz. 10.30 na Wyspę Sobieszewską, a o 12.00 na Zaspę, Orunię, Biskupią Górkę i do Nowego Portu. W niedzielę o godzinie 12.00 ruszają spacery na Dolnym Mieście i w Oliwie.

Spacery po Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet (lipiec-wrzesień) odbywają się w środy i piątki o godz. 17.00 lub 18.00 oraz w niedziele o godz. 16.00.

W tym roku łatwo sprawdzić temat lub trasę oraz osobę prowadzącą spacer. Informacje zamieszczone są w formularzu online oraz kalendarium IKM: spacery dzielnicowe w dwutygodniowych przedziałach, natomiast Metropolitanka już na cały sezon. Dokładny harmonogram znajduje się na stronie www.ikm.gda.p/kalendarium.

Ze względu na sytuację epidemiczną na wszystkie spacery obowiązują zapisy poprzez formularz online: www.ikm.gda.pl/zapisy. Osoby bez dostępu do internetu mogą zapisać się w Punkcie Informacji Kulturalnej IKM od poniedziałku do piątku w godz. 14.00 – 18.00, nr tel. 664 976 052. Udział jest bezpłatny, ale obowiązuje limit miejsc.

Dzielnicowi partnerzy projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki: Stowarzyszenie Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, Fundacja Wspólnota Gdańska w Oliwie, Grupa od Wyzwolenia do Wolności w Nowym Porcie, Gdański Archipelag Kultury: Plama, Stacja Orunia, Wyspa Skarbów.

ŹródłoUM Gdańsk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...