wtorek, 19 października, 2021

Oliwska Kuźnia Wodna znów na mapie turystycznej Gdańska

Po pięciu latach od zamknięcia oliwskiej Kuźni Wodnej, ta położona malowniczo atrakcja turystyczna znów będzie otwarta dla zwiedzających. W zabezpieczonym i zrewitalizowanym budynku turyści zobaczą nową wystawę stałą, a także sprawne, zabytkowe 250-kilogramowe młoty. Obiekt będzie czynny do 18 września 2021.

Kuźnia Wodna to element szerszego planu inwestycyjnego w Dolinie Radości. Chcielibyśmy w przyszłości stworzyć zaplecze dla osób odwiedzających Oliwę i jej kuźnię w położonym nieopodal Dworze Ernstall. Wykorzystujemy także środki unijne na przebudowę ulic Bytowskiej i Kleszej oraz na budowę zbiorników retencyjnych. Mamy nadzieję, że w przyszłości Dolina Radości wraz z oddziałem Muzeum Gdańska na szlaku od Oliwy po Zoo, będzie jednym z chętniej odwiedzanych miejsc przez gdańszczanki i gdańszczan

mówi Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji.


Kuźnia Wodna w Oliwie, od 1957 r. oddział warszawskiego Muzeum Techniki, została przekazana Muzeum Gdańska w 2018 roku. Stało się to blisko dwa lata po powodzi z lipca 2016, która poważnie uszkodziła obiekt.

Mamy nadzieję, że w przyszłości Kuźnia stanie się jedną z „żywych historycznych” atrakcji Gdańska opowiadających o historii przemysłowej naszego miasta. Takich kuźnic, jak ta, dawniej było kilkadziesiąt. O Kuźni myślimy jednak szerzej. Chcemy by w przyszłości, po zagospodarowaniu Dworu Ernsttal, była ona atrakcją wyróżniająca gdańskie dziedzictwo w skali kraju, a jej działania, we współpracy ze środowiskiem kowali, były adresowane do lokalnej społeczności. Chcemy, by Kuźnia Wodna była miejscem, do którego chętnie wracamy, które w przystępny, atrakcyjny i praktyczny sposób będzie przekazywać wiedzę najmłodszym gdańszczanom na temat ginącego fachu kowalstwa artystycznego. W tym roku, po wykonaniu I etapu prac zabezpieczająco-rewitalizacyjnych, otwarty ponownie obiekt będzie początkowo czynny w sezonie letnim

mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Wykonanie zabezpieczeń Kuźni Wodnej od początku wymagało udziału wielu podmiotów, ale najważniejsze były prace hydrotechniczne. Te wykonały Gdańskie Wody, pogłębiając zbiornik wodny, podwyższając tamę zabezpieczającą budynek. Kuźnia Wodna ma także bajpas, dzięki któremu w czasie ulewnych deszczów, można awaryjnie odprowadzić nadmiar wody. Sam budynek został wzmocniony, ma też nowy dach. Z kolei w jego wnętrzach powstała nowa wystawa stała, z nowymi eksponatami, a główną atrakcją będą działające zabytkowe młoty wodne z XIX wieku.


Kuźnia Wodna w Oliwie po raz pierwszy była wzmiankowana w 1597 r. Początkowo była własnością opactwa cystersów w Oliwie, później zmieniała właścicieli. W 1945 r. została zniszczona, ale zachowały się XIX wieczne, 250-kilogramowe młoty wodne. Ich ponowne uruchomienie od 2018 roku było jednym z głównych celów muzealników.

To, co oryginalne i wyjątkowe w Kuźni, to właśnie dwa młoty wodne, które wprawiają w ruch wody Potoku Oliwskiego. W przeciągu trzech lat, niemalże od zera, gromadziliśmy nowe eksponaty związane z wyposażeniem warsztatu kowala. Tylko tu zobaczymy narzędzia związane z pracą znanego gdańskiego kowala, Leonarda Dajkowskiego. Jeszcze w tym roku postaramy się zorganizować weekendowe warsztaty kowalskie, skupiając się na całym rzemiośle wysokotemperaturowym

zapowiada Remigiusz Pacer, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie.

Kuźnia Wodna w Oliwie będzie otwarta codziennie do 18 września 2021 roku, w godz. 10.00-19.00. Na miejscu będzie dostępny przewodnik, który opowie o historii obiektu i omówi zagadnienia związane z pracą kowala. Zwiedzenie obiektu zajmuje około 20-30 minut.

Ceny biletów indywidualnych wynoszą 8 zł (normalny) i 4 zł (ulgowy). Posiadacze Karty Mieszkańca mogą nieodpłatnie skorzystać z oferty zwiedzania, zgodnie z zasadami programu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora