czwartek, 24 kwietnia, 2025

Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie


Spichlerz Polskiego Rocka został otwarty 17 lipca 2014 r. Powstał w specjalnie zaadaptowanym na ten cel dawnym budynku zbożowym w zabytkowej strefie centrum miasta. Realizacja projektu odbywała się przy pomocy środków unijnych, ministerialnych i gminnych. Została stworzona stała ekspozycja, poświęcona ponad 50-letniej historii jarocińskich festiwali i historii polskiego rocka.

Mimo, że Jarocin utożsamiany jest z festiwalem, odwiedzający miasto turyści oraz fani rocka przybywający na kolejne edycje festiwalu nie znajdywali miejsca, w którym mogliby zapoznać się z historią imprezy mającej niezaprzeczalny wpływ na rozwój polskiej muzyki rockowej. Spichlerz wypełnia tę lukę, stając się magnesem, który przyciąga do Jarocina fanów muzyki rockowej przez cały rok, a nie tylko podczas trwania festiwalu.
Wystawa ma charakter multimedialny. Zwiedzający może obejrzeć bogatą dokumentację fotograficzną, wykonaną podczas kolejnych edycji festiwalu przez profesjonalnych fotografów i amatorów. Dostępne są oryginalne nagrania muzyczne i filmowe z koncertów oraz filmy dokumentalne pokazujące fenomen Jarocina. Tutaj można prześledzić historię imprezy na podstawie artykułów zamieszczanych przez lata w prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Na potrzeby wystawy powstał cykl filmów prezentujących kolejne edycje festiwalu – od pierwszego, który odbył się w 1970 roku, aż po ostatnie. Pokazują one ewolucję festiwalu i zmieniające się uwarunkowania społeczno-polityczne. Na ekspozycji znajdują się również oryginale plakaty, foldery festiwalowe, karnety i wejściówki, pamiątkowe koszulki, znaczki reklamowe oraz setki innych przedmiotów, bez których nie można sobie wyobrazić jarocińskiego festiwalu.

Spichlerz jest także miejscem realizacji różnorodnych projektów kulturalnych. Muzeum oferuje szeroką ofertę edukacyjną z podstawą programową.
Parter budynku zaadoptowany został na klubokawiarnię, gdzie prezentują się młode zespoły oraz uznani twórcy.

W muzeum odbywają się także rejestrowane spotkania z artystami, mającymi swoją historię w Jarocinie oraz młodymi bandami.
W przestrzeni wystawy znajduje się galeria Artrock czyli sztuka rocka, w której prezentowane są wystawy czasowe.

W Spichlerzu Polskiego Rocka od grudnia 2017 r. działa także Klub Senior +. Powstał z myślą o osobach starszych, które zakończyły okres zawodowej aktywności. W ramach klubu realizuje się program kulturalny i edukacyjny, w którym każdy senior może znaleźć coś dla siebie, rozwijając przy tym własne zdolności oraz zainteresowania.
Projekt w dużym stopniu wpłynął na zwiększenie znaczenia kultury w regionie, a zwłaszcza kultury i historii polskiej muzyki rockowej, która w dużej mierze swoje korzenie ma w dotychczasowych edycjach jarocińskich festiwali. Miasto Jarocin i historia jarocińskich festiwali po raz kolejny wpisało się na karty historii, nie tylko Wielkopolski, ale i Polski. Sympatycy muzyki rockowej mogą powspominać minione edycje festiwalu, jak i odbudować kontakty interpersonalne z innymi bywalcami tego przedsięwzięcia.


Linki:
Facebook
Instagram
Strona internetowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...