piątek, 26 kwietnia, 2024

Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie


Spichlerz Polskiego Rocka został otwarty 17 lipca 2014 r. Powstał w specjalnie zaadaptowanym na ten cel dawnym budynku zbożowym w zabytkowej strefie centrum miasta. Realizacja projektu odbywała się przy pomocy środków unijnych, ministerialnych i gminnych. Została stworzona stała ekspozycja, poświęcona ponad 50-letniej historii jarocińskich festiwali i historii polskiego rocka.

Mimo, że Jarocin utożsamiany jest z festiwalem, odwiedzający miasto turyści oraz fani rocka przybywający na kolejne edycje festiwalu nie znajdywali miejsca, w którym mogliby zapoznać się z historią imprezy mającej niezaprzeczalny wpływ na rozwój polskiej muzyki rockowej. Spichlerz wypełnia tę lukę, stając się magnesem, który przyciąga do Jarocina fanów muzyki rockowej przez cały rok, a nie tylko podczas trwania festiwalu.
Wystawa ma charakter multimedialny. Zwiedzający może obejrzeć bogatą dokumentację fotograficzną, wykonaną podczas kolejnych edycji festiwalu przez profesjonalnych fotografów i amatorów. Dostępne są oryginalne nagrania muzyczne i filmowe z koncertów oraz filmy dokumentalne pokazujące fenomen Jarocina. Tutaj można prześledzić historię imprezy na podstawie artykułów zamieszczanych przez lata w prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Na potrzeby wystawy powstał cykl filmów prezentujących kolejne edycje festiwalu – od pierwszego, który odbył się w 1970 roku, aż po ostatnie. Pokazują one ewolucję festiwalu i zmieniające się uwarunkowania społeczno-polityczne. Na ekspozycji znajdują się również oryginale plakaty, foldery festiwalowe, karnety i wejściówki, pamiątkowe koszulki, znaczki reklamowe oraz setki innych przedmiotów, bez których nie można sobie wyobrazić jarocińskiego festiwalu.

Spichlerz jest także miejscem realizacji różnorodnych projektów kulturalnych. Muzeum oferuje szeroką ofertę edukacyjną z podstawą programową.
Parter budynku zaadoptowany został na klubokawiarnię, gdzie prezentują się młode zespoły oraz uznani twórcy.

W muzeum odbywają się także rejestrowane spotkania z artystami, mającymi swoją historię w Jarocinie oraz młodymi bandami.
W przestrzeni wystawy znajduje się galeria Artrock czyli sztuka rocka, w której prezentowane są wystawy czasowe.

W Spichlerzu Polskiego Rocka od grudnia 2017 r. działa także Klub Senior +. Powstał z myślą o osobach starszych, które zakończyły okres zawodowej aktywności. W ramach klubu realizuje się program kulturalny i edukacyjny, w którym każdy senior może znaleźć coś dla siebie, rozwijając przy tym własne zdolności oraz zainteresowania.
Projekt w dużym stopniu wpłynął na zwiększenie znaczenia kultury w regionie, a zwłaszcza kultury i historii polskiej muzyki rockowej, która w dużej mierze swoje korzenie ma w dotychczasowych edycjach jarocińskich festiwali. Miasto Jarocin i historia jarocińskich festiwali po raz kolejny wpisało się na karty historii, nie tylko Wielkopolski, ale i Polski. Sympatycy muzyki rockowej mogą powspominać minione edycje festiwalu, jak i odbudować kontakty interpersonalne z innymi bywalcami tego przedsięwzięcia.


Linki:
Facebook
Instagram
Strona internetowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...