Do 31 marca można zgłaszać kandydatury do 51. edycji Splendor Gedanensis. Przyjmowane są także zgłoszenia do tytułu Mecenasa Kultury Gdańska za wsparcie działań w obszarze kultury w 2023 roku.
Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis przyznawana jest co roku osobom fizycznym lub nieformalnej grupie twórczej za wybitne dokonania artystyczne oraz promocję kulturalną miasta w kraju i za granicą, w roku poprzedzającym jej wręczenie.
Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: za twórczość artystyczną i dokonania twórcze, działania na rzecz ochrony, popularyzacji i dokumentowania dziedzictwa kulturowego oraz kreację kultury i działanie na rzecz jej upowszechniania w kraju i zagranicą.
Do Tytułu Mecenasa Kultury Gdańska można zgłaszać osoby lub instytucje znacząco wspierające działania w obszarze kultury w 2023 roku.
Kto może zgłaszać?
Aby wytypować kandydatów do Nagrody Splendor Gedanensis i Tytułu Mecenasa Kultury Gdańska należy wypełnić wnioski znajdujące się na stronie Biura Prezydenta ds. Kultury. Swoich kandydatów, wybitnie zasłużonych dla kultury w mieście mogą zgłaszać:
- Instytucje kultury
- Związki twórcze, organizacje pozarządowe i podmioty działające w sektorze kultury
- Szkoły wyższe i artystyczne,
- Organy administracji publicznej,
- Radni Miasta Gdańska,
- Przedstawiciele mediów,
- Dotychczasowi laureaci Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”
Składanie wniosków
Każdy zgłaszający może wytypować maksymalnie trzech kandydatów do Nagrody i jednego kandydata do Tytułu Mecenasa Kultury Gdańska za rok 2023. Zgłoszenia są przyjmowane do 31 marca 2024.
Wnioski należy składać na obowiązujących formularzach:
- Zespole Obsługi Mieszkańców Nr 1, ul. Partyzantów 74,
- Zespole Obsługi Mieszkańców Nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12,
- Zespole Obsługi Mieszkańców nr 4, ul. Wilanowska 2,
- lub przesłać pocztą na adres: Urząd Miejski w Gdańsku, Biuro Prezydenta ds. Kultury, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk.
Szczegółowych informacji na temat nagrody i tytułu udziela Marta Kąkel, Biuro Prezydenta ds. Kultury, Referat ds. Mecenatu Kultury, ul. Nowe Ogrody 8/12, tel. (58) 323 65 56, e-mail: marta.kakel@gdansk.gda.pl
Splendor Gedanensis za 2022 rok otrzymali
- dr Anna Sobecka – za książkę „Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta” – fascynującą lekturę prezentującą wyniki drobiazgowego śledztwa na temat gdańskich kolekcjonerów z XVII i XVIII wieku, będącą nowatorską propozycją interdyscyplinarnych badań nad kulturą mieszczańską północnej Europy.
- Andrzej Szadejko – za album „Musica Baltica 9 – Johann Daniel Pucklitz” oraz wkład w promocję gdańskiego i pomorskiego dziedzictwa muzycznego w kraju i za granicą, m.in. rozwój festiwalu ORGANY PLUS+ i zakończenie trzyletniego międzynarodowego projektu budowy organów w kościele Najświętszej Marii Panny na Piaskach w Wilnie inspirowanych dziedzictwem osiemnastowiecznego budownictwa organowego w Gdańsku.
- Wojciech Zmorzyński – za przygotowanie wystawy „Fangor. Poza obraz” w oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, która z niezwykłą wnikliwością pokazywała wszechstronny dorobek artysty, a także zyskała ogromną popularność – przez pięć miesięcy odwiedziło ją sześćdziesiąt tysięcy osób.
Mecenaskami Kultury Gdańska za 2022 rok zostały Bogumiła Soyka, Joanna Łepek, Alicja Soyka za finansowe wsparcie wystawy „STOCZNIA | CZŁOWIEK. PRZEMYSŁ. MIASTO” w Europejskim Centrum Solidarności – pierwszej kompleksowej wystawy o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku.
Prezydent Gdańska na wniosek Kapituły przyznała także Nagrodę Specjalną. Trafiła ona do Marcina Napiórkowskiego, Katarzyny Szyngiery i Mirosława Wlekłego za reżyserię, pomysł i scenariusz spektaklu „1989”.
Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku