niedziela, 19 stycznia, 2025

„Spojrzenie w oczy dzikiego. Fotografia w czasie posthumanizmu” – spotkanie z Michałem Kortą i Małgorzatą Lebdą

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie „Spojrzenie w oczy dzikiego. Fotografia w czasie posthumanizmu”, z udziałem Michała Korty i dr Małgorzaty Lebdy, które poprowadzi Martyna Nowicka. Wydarzenie odbędzie się 8 maja 2024 roku, o godz. 18.00 w Sali „Pod Kruki” przy Rynku Głównym 25 w Krakowie. Towarzyszy prezentowanej w MCK wystawie „To, co dzikie, nie ma słów. Michał Korta”.

„Chciałem im spojrzeć w oczy” – mówi Michał Korta, fotograf, o swoich nocnych zdjęciach zwierząt. Jakie są zadania fotografii we współczesnym świecie posthumanistycznym, czy fotograf ma nad zwierzętami przewagę – czy raczej odwrotnie? Czy można temu, co dzikie spojrzeć w oczy? A może właśnie fotografia nocna, sama półdzika, pozwala się zrównać obu istotom?

O zwierzętach portretowanych przez Michała Kortę, pisała Renata Lis: „Po dłuższym wpatrywaniu się w zwierzęta ze zdjęć Korty dokonuje się zaskakująca zmiana – okazuje się, że lęk, który budzą w nas zwierzęta, paradoksalnie nas z nimi łączy. Że to nie jest lęk przed nimi, jak się na początku wydawało, tylko nasz wspólny zwierzęcy lęk przed ciemnością, bólem, śmiercią” (HERITO nr 39/2020).

Biogramy:

Michał Korta – nagradzany fotograf portretowy i dokumentalista. Należy do nowego pokolenia twórców, dla których ukazywanie miejsc i ludzi jest nierozerwalnie związane z tłem społecznym, historycznym czy emocjonalnym. W 2015 roku portal Art Verseed zaliczył go do grona pięciu najciekawszych fotografów Europy Środkowo-Wschodniej. Współpracuje z magazynami, agencjami oraz galeriami, czasami również z organizacjami humanitarnymi. Poza Polską realizował projekty w Azji Środkowej, USA, Izraelu, Afryce i na Bałkanach. Jest wykładowcą fotografii w Polsce i Szwajcarii, a także dyrektorem zarządzającym Kowalsky Gallery w Bochni.

dr Małgorzata Lebda – naukowczyni, felietonistka, animatorka kultury. Napisała sześć książek poetyckich, w tym „Snów uckermärkerów” (Nagroda Literacka Gdynia 2019), „Mer de Glace” (Nagroda im. Wisławy Szymborskiej 2022) oraz „Łakome” (nominowana do Bestsellerów Empiku 2023). Jest też ultramaratonką. We wrześniu 2021 roku przebiegła – w ramach poetycko-aktywistycznego gestu – dystans 1113 kilometrów: od źródeł rzeki Wisły do jej ujścia do Bałtyku.

Martyna Nowicka – historyczka i krytyczka sztuki oraz kuratorka. Studiowała w Krakowie, Berlinie i Sztokholmie. Jest doktorantką Instytutu Historii Sztuki UJ oraz pracuje przy organizacji Krakowskiego Salonu Sztuki. Publikowała między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Magazynie Szum”, „Tygodniku Powszechnym” i kwartalniku „HA!art”. Pracuje w Dziale Upowszechniania Muzeum Fotografii w Krakowie.

Dorota Korohoda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...