czwartek, 19 grudnia, 2024

Sposoby patrzenia na fotografię – praca z archiwami domowymi i społecznymi

Jak uważnie patrzeć na fotografie – te rodzinne, prywatne, ale też te dostępne w zbiorach archiwów czy kolekcjach muzeów? Tego spróbują osoby uczestniczące w warsztatach prowadzonych przez Agnieszkę Pajączkowską, nominowaną do Paszportu Polityki 2023 w kategorii „książka” za „Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii”, także autorkę projektu i książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny”.

Uczestniczki i uczestnicy warsztatów doświadczą różnych poziomów patrzenia na zdjęcie i interpretowanie go. Dowiedzą się, jak można opisywać obraz fotograficzny, jak łączyć go z opowieścią. Zastanowią się też, jak połączyć ustalanie faktów z osobistymi wspomnieniami.

Osoby uczestniczące w warsztatach prosimy są o przyniesienie 1–10 zdjęć z rodzinnego archiwum lub innej prywatnej kolekcji (ważne, by były to zdjęcia wywołane, a nie zapisane w formie plików cyfrowych).

prowadzi: Agnieszka Pajączkowska – kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, kuratorka, edukatorka wizualna, animatorka kultury, autorka projektu i książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny” oraz książki eseistycznej „Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii”, za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki 2023 w kategorii „książka”. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze sztuk wizualnych (2015 i 2020). Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 2016 roku otrzymała tytuł „Kulturystki Roku” przyznawany przez Radiowy Dom Kultury, w 2020 roku została laureatką Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego, była także nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody im. Stanisława Barańczaka. Mieszka na Pogórzu Izerskim.

data: 15 lutego 2024 (czwartek), godz. 12.00–15.00
miejsce:
Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
zapisy – formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfQwbLrQXZ7UiZBRa7LKPYPQW6mK_Tz3BaPw-yDP8zbkOXH7A/viewform

więcej informacji: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
koszt: 50 zł od osoby
uwaga!
obowiązują przedpłaty na konto bankowe Muzeum Miejskiego w Tychach:
88 1240 1330 1111 0010 7496 4324 PEKAO S.A.
Muzeum Miejskie w Tychach
pl. Wolności 1
43–100 Tychy
W tytule przelewu prosimy wpisać: „warsztaty Sposoby patrzenia na fotografię – praca z archiwami domowymi i społecznymi 15.02.2024 – imię i nazwisko uczestniczki lub uczestnika”
Potwierdzenie przelewu należy przesłać na podany powyżej adres e–mail.

więcej: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/sposoby-patrzenia-na-fotografie-praca-z-archiwami-domowymi-i-spolecznymi/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...