sobota, 5 kwietnia, 2025

„Spotkania z historią” – prof. dr hab. Beata Gontarz „Z adresu: Szkocja i Anglia. O niewysłanych listach do żony porucznika Adama Bunscha”

8 KWIETNIA 2025 – godz. 17:00, Muzeum II Wojny Światowej, Biblioteka, poziom +2 – „Spotkania z historią” – prof. dr hab. Beata Gontarz „Z adresu: Szkocja i Anglia. O niewysłanych listach do żony porucznika Adama Bunscha”

Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu „Spotkania z historią”! Już 8 kwietnia (wtorek) o godz. 17:00 w nowo oddanej przestrzeni Biblioteki i Mediateki (poziom +2 MIIWŚ) gościć będziemy prof. Beatę Gontarz z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która przedstawi prelekcję na temat listów z II wojny światowej pt. „Z adresu: Szkocja i Anglia. O niewysłanych listach do żony porucznika Adama Bunscha”. Wstęp wolny.

Biografia Adama Bunscha (20 grudnia 1896 – 15 maja 1969) od  jego młodości po dojrzałość przebiegała dwoma torami: wojskowym i artystycznym. W 1915 roku zaciągnął się (jako urodzony obywatel Austro-Węgier) do c.k. armii, a posiadana matura dała mu możliwość ukończenia szkoły oficerów rezerwy artylerii i pełnienia służby administracyjnej na tyłach frontu. Jednak w 1918 roku śladem swojego młodszego brata Karola wstąpił do odradzającego się Wojska Polskiego i – jako podchorąży w pułkach artylerii polowej – walczył w Legionach, a później z ogromnym zaangażowaniem brał udział w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. Po zakończeniu służby wojskowej ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie w klasie Józefa Mehoffera oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował później jako nauczyciel rysunku  w Państwowej Szkole Przemysłowej w Bielsku, ale równocześnie malował i tworzył grafiki, systematycznie wystawiał swoje prace w kraju i zagranicą (był artystą docenianym i nagradzanym, m. in. na cyklicznych salonach warszawskiej „Zachęty”), tworzył dramaty (inscenizowane w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego oraz przez warszawski Instytut Reduty), malował polichromie i projektował witraże do kościołów, w tym do katowickiej świątyni pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

Adam Bunsch starał się utrzymać pisemny kontakt z żoną zaraz od powołania go do Komendy Garnizonu Wojska Polskiego w Bielsku w sierpniu 1939 roku. Miał wówczas niespełna 43 lata, wyjechał na wojnę wprost z wakacji w Jaszczurowej, pożegnać musiał ukochaną Ludwikę  i czworo dzieci (czternastoletniego Alojzego, młodszego o rok Franciszka, jedenastoletnią Helenę i dziesięcioletniego Adama-juniora, nazywanego Sianeczkiem).

Zachowały się dwa wysłane listy sprzed wybuchu wojny, dwadzieścia z obozu internowania  w Lengyeltóti na Węgrzech, sześć z Francji, dokąd uciekł, aby przyłączyć się do formowanych tam Polskich Sił Zbrojnych oraz trzy z Londynu, datowane na sierpień i wrzesień 1945 roku. Pozostałe, niewysłane i stanowiące zdecydowaną większość, obejmują dwa (złączone obecnie) bloki brulionowe, opatrzone na obwolucie tytułem Listy do Żony. Powstawały w Szkocji, gdzie Bunsch po ewakuacji w czerwcu 1940 r. otrzymał przydział do 2 Brygady Strzelców (od listopada zreorganizowanej w 10 Brygadę Kawalerii Pancernej) oraz w Anglii, gdzie przygotowywał polichromie i witraże do kościoła Polskiej Misji Katolickiej w Londynie. Do kraju wrócił pod koniec 1945 roku. Listy – razem z dokumentami, zapisami diarystycznymi, kalendarzykami i rysunkami  z czasów II wojny światowej – stanowią obecnie część archiwum domowego rodziny Bunschów.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Aleksandra Trawińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...

Martwa natura

Wielokrotnie nagradzana, przetłumaczona na siedemnaście języków, poruszają...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...