czwartek, 7 listopada, 2024

„Spotkania z Historią” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

4 kwietnia w ramach cyklu „Spotkania z Historią” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się promocja książki dr. Dmitriya Panto pt. „Podwójnie deportowani… Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych w Związku Sowieckim w latach 1945–1951 – dokumenty i materiały”. Dyskusję na temat książki poprowadził dr hab. Jerzy Grzybowski z Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

W temat spotkania wprowadził prof. Jerzy Grzybowski,  nawiązując do słów użytych w tytule książki mówiących o podwójnie deportowanych, temacie, który on sam, jako historyk, ponad 20 lat temu zgłębiał w swojej pracy badawczej, gdzie analizował losy ludzi walczących w armii generała Andersa, mówiąc o tzw. Andersowcach, których domy po zakończeniu wojny znalazły się na mocy postanowień Konferencji w Jałcie na sowieckiej Ukrainie, Białorusi, czy Litwie. Wracali oni z Anglii, Włoch […] Byli to ludzie, który już kiedyś padli przecież ofiarą wywózek w okresie wojny w 1940, 1941 roku […], a w 1951 roku zostali wysiedleni ponownie […] w głąb Związku Sowieckiego. Ludzie ci liczyli, że Związek Sowiecki się zmienił, wracali jako żołnierze, którzy pokonali III Rzeszę […]. Dr Panto spojrzał na problem szerzej pokazując, iż wywózka nie dotyczyła tylko Białorusi w 1951 roku, dotyczyła również Ukrainy i  Litwy – podkreślił prof. Grzybowski.

Następnie w dyskusji z prof. Grzybowskim autor książki parokrotnie zaznaczył z jak wielką niesprawiedliwością i okrucieństwem spotkali się wówczas Polacy, którzy doświadczali wywózek w 1951 roku, a nawet w 1952 roku przed śmiercią Stalina. Autor publikacji dr Dmitryi Panto podczas spotkania podkreślił, również, iż: omawiana przez niego problematyka w książce nie jest wyczerpana, a wręcz przeciwnie. Zaś zgłębianie danego zagadnienia jest co prawda znacząco utrudnione z racji trwającej wojny na Ukrainie i problemach z dostępem do archiwów historycznych, jednak pomimo tego, nie należy się zrażać w dalszej pracy badawczej, a sięgać po materiały już dostępne w kraju, docierać do krewnych i rodzin osób deportowanych. Postulując tym samym o dalsze badania nad losami podwójnie deportowanych.

O autorze:

Dr Dmitriy Panto – główny specjalista ds. naukowych Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, kustosz muzealny, autor i współautor publikacji historycznych, m.in. „Krzywy obraz wojny” czy „Okupacja sowiecka ziem polskich w latach 1939–1941”.

O cyklu „Spotkania z Historią”:

Jest to cykl realizowany w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w ramach którego prezentowane są m.in. ciekawe publikacje oraz dzieła filmowe, jak i prowadzone wykłady dotyczące historii XX wieku, zwłaszcza dotykające zagadnień II wojny światowej. Spotkania są okazją do poznania dzieł autorów, publicystów oraz ludzi nauki i sztuki, jak i zadania im bezpośrednich pytań, w trakcie dyskusji wieńczącej wydarzenie. W ramach „Spotkań z historią” w Muzeum goszczono m.in. prof. Stephen Hicks z wykładem pt. „Filozofowie i narodziny narodowego socjalizmu”; dr Maciej Jan Mazurkiewicz prezentujący publikację pt. „Ludobójstwo Niemiec na narodzie polskim (1939 1945)”; czy dr Swiatosław Kulinok – autor publikacji pt. „Działalność niemieckich szkół wywiadowczo-dywersyjnych na terenie okupowanej Białorusi w latach 1941-1944”.

tekst: dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...