środa, 22 stycznia, 2025

Spotkanie dyrektorów instytucji muzealnych prowadzonych i współprowadzonych przez MKiDN

„Dzięki temu, że zdecydowaliśmy się na politykę przejmowania odpowiedzialności państwa polskiego za dużą część polskiego muzealnictwa i instytucji pamięci, mogliśmy rozwinąć te instytucje. Prowadzimy w tej chwili ponad 300 dużych inwestycji w polskich muzeach, a część już zakończyliśmy. Ponadto do użytku zostały oddane nowe muzea, m.in. Muzeum Sybiru, Muzeum Marszałka Piłsudskiego czy Panteon Górnośląski”– powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński otwierając spotkanie dyrektorów muzealnych instytucji kultury prowadzonych i współprowadzonych przez MKiDN, które odbyło się na Opolszczyźnie.

Spotkanie dyrektorów instytucji muzealnych prowadzonych i współprowadzonych przez MKiDN, fot. Danuta Matloch

Wicepremier podkreślił, że obecnie życie muzealne w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie dzięki temu, że budżet MKiDN został zwiększony o 100%, co pozwoliło na poszerzenie oferty muzeów.

Dzięki temu, że wsparliśmy rozwój muzealnictwa, mamy dziś także w polskich muzeach wspaniałe wystawy na najwyższym światowym poziomie, takie jak wystawa Łempickiej, Witkacego czy zapowiadana wystawa Jana Matejki w Muzeum Narodowym w Krakowie – przekazał prof. Piotr Gliński.

Minister kultury wskazał, że doskonałym przykładem rozwoju polskiego muzealnictwa są instytucje w województwie opolskim.

Gospodarzem naszego spotkania jest nie tylko Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, ale też Instytut Śląski i Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. To są trzy instytucje, które w ostatnim czasie, dzięki współpracy z ministerstwem, bardzo dynamicznie się rozwijają. Powstaje Muzeum Kresów, które będzie nowym oddziałem Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Prężnie rozwija się także Instytut Śląski, który przed ustanowieniem go państwową instytucją kultury, miał budżet w wysokości 200 tys. zł, a teraz dysponuje kwotą ok. 2 mln zł. Inwestycje prowadzi również Centralne Muzeum Jeńców Wojennych – wskazał wicepremier Gliński.

Podsumowując, szef resortu kultury podkreślił, że rozwój muzeów na Opolszczyźnie, odzwierciedla rozwój muzealnictwa w całym kraju.

Wymiana doświadczeń i współpraca

Na Opolszczyźnie odbyło się jedenaste spotkanie dyrektorów instytucji muzealnych i instytucji pamięci prowadzonych i współprowadzonych przez MKiDN. Pierwsze spotkanie odbyło się wiosną 2017 roku w Krakowie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, kolejne – w Warszawie, Kielcach, Poznaniu, Lublinie, Katowicach, Malborku, Wieliczce, Warce i Zakopanem.

Cykliczne spotkania są ważnym elementem integrowania i sieciowania pracy instytucji nadzorowanych przez MKiDN oraz szansą na regularne, merytoryczne spotkania z dyrektorami tak ważnych dla polityki kulturalnej i polityki pamięci placówek.

Obecne spotkanie na Ziemi Opolskiej po raz pierwszy zostało zorganizowane nie przez jedną, ale przez wszystkie instytucje z regionu:

  • Centralne Muzeum Jeńców Wojennych – unikatową placówkę muzealną, chroniącą pamięć o obozie jenieckim w Łambinowicach, od 2018 roku współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Placówka należy do muzeów martyrologicznych, powstałych po II wojnie światowej w celu dokumentowania nazistowskich zbrodni wojennych i pielęgnowania pamięci o ich ofiarach. Muzeum ma dwie siedziby: w Łambinowicach i Opolu, odległe od siebie o około 40 km.
  • Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu – jedyne w Polsce muzeum zajmujące się statutowo problematyką Piastów Śląskich i tradycjami piastowskimi na historycznym obszarze Ziemi Śląskiej oraz gromadzeniem obiektów związanych z przeszłością miasta i Ziemi Brzeskiej, z siedzibą w zamku, który w 2019 roku został uznany przez Prezydenta RP za Pomnik Historii. Od roku 2022 rozwija nowy oddział – Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów, które mieścić się będzie w budynku dawnego Gimnasium Illustre w Brzegu.
  • Instytut Śląski – dawny państwowy instytut badawczy, przez lata niedofinansowany, który został uratowany dzięki przekształceniu go w państwową instytucję kultury w 2019 roku. Misją Instytutu jest realizacja polityki pamięci na obszarze Śląska w jego historycznych granicach, tworzenie podstaw naukowych dla rozwoju wiedzy o historii i dziedzictwie kulturowym Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem historii i dziedzictwa kulturowego ludności polskiej zamieszkującej ten region.

Źródło: https://www.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...