poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Spotkanie edukacyjne w Muzeum II Wojny Światowej

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się spotkanie edukacyjne „Udział polskich Żydów w zbrojnym oporze przeciw okupantowi niemieckiemu na terenie Polski w latach 1939–1945.” Organizatorami wydarzenia byli: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz gdański oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

Tego dnia prelekcje wygłosili: dr hab. Grzegorz Berendt – dyrektor MIIWŚ: Przed Warszawą były Kresy. Opór zbrojny w gettach w 1942 r., oraz Wojciech Łukaszun – kierownik Działu Zbiorów MIIWŚ: Żydzi w szeregach polskich wojskowych organizacji konspiracyjnych na terenie dystryktu warszawskiego.

Jako pierwszy głos zabrał dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr hab. Grzegorz Berendt, który podkreślił, jak bardzo ważny jest powód dzisiejszego spotkania, ponieważ: zbliżająca się 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim (19.04.1943 roku) […] to wydarzenie weszło do kanonu opowieści o czynnym i zbrojnym sprzeciwie żydów europejskich przeciwko nazistowskim Niemcom, przeciwko polityce ludobójstwa, pogardy represji, eksterminowania całych narodów tylko z powodu pochodzenia.

Wojciech Łukaszun z kolei w swoim wystąpieniu w sposób szczególny zwrócił uwagę nie tylko na udział Żydów w szeregach polskich wojskowych organizacji konspiracyjnych na terenie dystryktu warszawskiego, ale także ich udział w strukturach zbrojnego antyniemieckiego podziemia na terenach okupowanych przez III Rzeszę, gdzie: Prawdopodobnie podczas II wojny światowej, na wszystkich terenach okupowanych przez III Rzeszę, w strukturach zbrojnego antyniemieckiego podziemia, działało około 30 000 przedstawicieli ludności żydowskiej . Także polscy Żydzi stawili opór i podjęli walkę w szeregach nieregularnych oddziałów. Szacuje się, że około 5 000 z nich wzięło udział w działaniach partyzanckich i konspiracyjnych na ziemiach polskich.

Wydarzenie zwieńczył krótki występ muzyczny w wykonaniu przedstawiciela gdańskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

Spotkanie koresponduje z przyszłotygodniowymi obchodami 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, które rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r.

Tekst: dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...