środa, 22 stycznia, 2025

Spotkanie wokół Ha-Gi

Muzeum Karykatury oraz Wydawnictwo Marginesy zapraszają we wtorek 4 kwietnia 2023 roku o godzinie 18.00 do Muzeum Karykatury na spotkanie wokół Ha-Gi (Anny Gosławskiej-Lipińskiej) – rysowniczki satyrycznej, ilustratorki, wspaniałej artystki. 

Udział w spotkaniu wezmą: 
Zuzanna Lipińska – córka Ha-Gi i Eryka Lipińskiego, graficzka i projektantka, absolwentka warszawskiej ASP
Agata Napiórska – autorka niedawno wydanej książki biograficznej Ha-Ga. Obrazki z życia, dziennikarka i tłumaczka, autorka książki Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia (Marginesy 2018) i dwóch tomów Jak oni pracują.Na co dzień redaktorka naczelna i wydawczyni magazynu „Zwykłe Życie”. 

Podczas spotkania odbędzie się licytacja oryginalnych prac Ha-Gi, którą poprowadzi Karolina Norkiewicz z Klubu Komediowego.

Spotkanie jest jednym z wydarzeń towarzyszących jubileuszowi 45-lecia Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

Anna Gosławska-Lipińska – pseudonim Ha-Ga (1915–1975). Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Kotarbińskiego. W 1937 r. wyszła za mąż za Eryka Lipińskiego, jednego z założycieli i ówczesnego redaktora naczelnego „Szpilek”.

Swój pierwszy rysunek satyryczny umieściła w „Szpilkach” w 1936 r. Od tego czasu, przez prawie 40 lat (z przerwą na okres wojny) umieszczała co tydzień w „Szpilkach” dwa rysunki, najczęściej dwie, rozmawiające ze sobą, osoby, ubrane według ostatniej mody. Rysunki te zdobyły jej szybko ogromną popularność. Była przede wszystkim rysowniczką humorystyczną – bawiła i śmieszyła. Ale była też satyryczką. Jej specjalnością były kpiny z drobnomieszczańskich paniuś, ale również artyści, snobi i biurokraci dostawali od niej cięgi. Wszystkie te postaci, narysowane pewną kreską zamykającą formę zdecydowanie i jasno, mają charakterystyczne okrągłe oczy.

Pseudonim Ha-Ga wynikał z nieśmiałości artystki. Kiedy przyniosła do redakcji „Szpilek” pierwsze rysunki, wstydziła się je podpisać własnym nazwiskiem. Pomógł jej w tym kłopocie znany satyryk Andrzej Nowicki, który zaproponował użycie pierwszych i ostatnich liter imienia i nazwiska. Tak powstała Ha-Ga (Hanka Gosławska). Oprócz cotygodniowych rysunków do „Szpilek”, Ha-Ga ilustrowała książki dla dzieci i współpracowała z tygodnikiem „Świerszczyk”, gdzie prawie co tydzień zamieszczała swoje ilustracje.

W 2008 roku Muzeum Karykatury w Warszawie pokazało pierwszą monograficzną wystawę jej twórczości zatytułowaną Uwaga! Ha-Ga. Swoje zbiory udostępniła córka artystki Zuzanna Lipińska i razem z Anną Niesterowicz przygotowała scenariusz wystawy. [ha-ga.com]

tekst: Katarzyna Miękus

Ilustracje: Muzeum Karykatury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...