środa, 22 stycznia, 2025

Spotkanie wokół książki »Świdermajerowie« Katarzyny Chudyńskiej-Szuchnik

Zapraszamy na spotkanie poświęcone książce „Świdermajerowie” Katarzyny Chudyńskiej-Szuchnik, która ukazała się nakładem wydawnictwa Dowody. Z autorką porozmawia Marcin Michalczyk, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka.

Porzucili miasto, by na piaskach zbudować lepszą przyszłość. Dla siebie i innych.

Jakób Dietrich, Jan Świech, Stanisław Russek i Izaak Wölfling – czterej budowniczowie podwarszawskich willi i pensjonatów. Ich rodziny, współpracownicy, przyjaciele, potomkowie. Inwestorki i inwestorzy ze stolicy. Przedsiębiorcy budowlani, inżynierowie, architekci. Kobiety prowadzące pensjonaty. Właściciel tartaku. Nielegalni piekarze. Lokatorzy kwaterunkowi.

Świdermajerowie. Łączyły ich letnie tryby.

Zostały po nich drewniane domy nanizane na nitkę linii otwockiej. Wczoraj pałace z bajek, dziś często rudery. Stawiane dla zysku, teraz generują wydatki. Od czasu do czasu któryś z nich płonie, bo działka jest cenniejsza bez niego. Nieliczni zapaleńcy próbują je ratować. Wtedy taki wskrzeszony dom zaczyna na nowo opowiadać przeszłość.

Katarzyna Chudyńska-Szuchnik wsłuchuje się w opowieści zaklęte w architekturze uzdrowiskowej. Bada jej przeszłość i pyta o przyszłość. Tworzy osobisty leksykon drewnianych świdermajerów. Są w nim domy torty, domy duchy, domy ogniska, domy uśpione i domy wskrzeszone, domy skarbonki i domy bezpańskie.

To opowieść o tożsamości, którą najłatwiej jest zatracić, wygodniej przekształcić. Najtrudniej utrzymać.

(opis ze strony wydawnictwa)

Spotkanie odbędzie się 9 maja 2024 r. o godzinie 18:00 w holu głównym ŻIH i będzie transmitowane na Facebooku Instytutu.

_____

Katarzyna Chudyńska-Szuchnik – absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, dziennikarka, przewodniczka miejska, muzealniczka (aktualnie pracuje w Muzeum Warszawskiej Pragi), kuratorka wystaw. Publikowała w takich tytułach jak „City Magazine”, „Wysokie Obcasy”, „Kukbuk Design i Podróże”, „Wprost”, „Architektura – Murator”, „La Vie Magazine”. Jej teksty ukazały się również w przewodniku „Warszawa Kobiet” (2011) oraz publikacji „Autoportret Rzemieślnika” (2022). Autorka książki „Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów” (2019) i „Świdermajerowie” (2023), obie zostały nominowane do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (kategoria: książka o tematyce warszawskiej).

Marcin Michalczyk – mieszkaniec Otwocka, społecznik, samorządowiec, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka, współorganizator Festiwal Świdermajer, wokalista zespołu Świdermajer Orkiestra, związany m.in. z Hufcem ZHP Otwock, Muzeum Ziemi Otwockiej i Otwockim Centrum Kultury, z zawodu technik-ortopeda.

_____
Na ilustracji: Fragment broszury Uzdrowiska A. Górewicza w Otwocku, Polona

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...