środa, 22 stycznia, 2025

Spotkanie z Krzysztofem Niewrzędą wokół powieści „Confinium: szczecińska opowieść”

Zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem  Niewrzędą wokół powieści „Confinium: szczecińska opowieść”, które poprowadzą dr Ewa Hendryk i prof. Piotr Krupiński.

Spotkanie w języku niemieckim!

Data: 22 września 2023, godz. 18:00
Miejsce: Sala im. Zbigniewa Herberta, Książnica Pomorska w Szczecinie

Krzysztof Niewrzęda, (ur. w 1964 r. w Szczecinie) – poeta, prozaik, eseista. Mieszka w Berlinie. Laureat Europejskiego Konkursu na Polski Wiersz Emigracyjny (1997) i Międzynarodowego Konkursu Literackiego im. Marka Hłaski (2003). Nominowany do Nagrody Mediów Publicznych w dziedzinie literatury pięknej COGITO (2008) i Europejskiej Nagrody Literackiej (2009) za powieść Wariant do sprawdzenia oraz nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS za książkę Second life (2011). Wydał tomy wierszy: W poprzek (1998), Poplątanie (1999), Popłoch (2000), Popołudnie (2005), Popiół (2012), powieści: Poszukiwanie całości (1999, wydanie drugie poprawione 2009), Wariant do sprawdzenia (2007), Second life (2010), Zamęt (2013), Confinium. Szczecińska opowieść (2020), Lockdown (2022) oraz zbiór esejów Czas przeprowadzki (2005). Jest współautorem tłumaczenia z języka niemieckiego książki Olafa Kühla Gęba Erosa, a także autorem tekstów piosenek.

„Nowa powieść Krzysztofa Niewrzędy ma wymiar zarówno lokalny – wyrażający się w opisie procesu przechodzenia Szczecina spod panowania niemieckiego ku polskości, zaszczepianej w mieście przez przybyszów z różnych stron Polski po zakończeniu drugiej wojny światowej – jak i symboliczny. Przedstawiając historię żyjącego w wiecznym strachu, zlagrowanego, młodego mężczyzny, który z ofiary zamienia się w kata, podsuwa niepokojącą tezę wskazującą na to, iż wojny bywają najokrutniejsze nie w trakcie ich trwania, ale wtedy, gdy się kończą. „Confinium” ukazuje dzieje miasta porzucanego i zagarnianego oraz los pospiesznie dorastającego Tadeusza, który konfrontuje się z samym sobą, rozpaczliwie szuka swojej tożsamości, wyzwala się spod wpływów i walczy ze strachem, jakim naznaczył go koszmar bycia więźniem niemieckiego obozu. Jest to wielowątkowa opowieść o ludziach wplątanych  w Historię, która z chaosu powojennych zdarzeń wywołuje tych, których wcale nie naznacza narodowość. Jest to opowieść o klątwie tamtego okresu, braku sprawiedliwości, a także o fatalnym wpływie przypadków na ludzkie losy, które niosą z sobą grozę niepewności trwania na przekór zmianom. Tym zmianom, które dokonują spustoszeń, choć mają być gwarantem nowego ładu.”

(Ze strony wydawnictwa)

źródło: Książnica Pomorska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...