niedziela, 19 stycznia, 2025

Spotkanie z prof. Janem M. Piskorskim wokół książki „Bitwy o przeszłość”

Książnica Pomorska zaprasza na spotkanie z prof. Janem M. Piskorskim wokół książki „Bitwy o przeszłość”. 

Spotkanie odbędzie się 13 czerwca 2024, o godz. 17:00 w Sali im. Zbigniewa Herberta w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Rozmowę z autorem poprowadzi Kinga Konieczny.

„Bitwy o przeszłość to zbiór esejów szczecińskiego historyka Jana Piskorskiego. Wspólną ich cechą jest szeroka baza źródłowa. Stanowią ją pamiętniki, wspomnienia, rozmowy, literatura piękna, prasa, analiza ikonografii czy kartografii. Czytając eseje, można odnieść wrażenie obcowania nie tyle z tekstami historycznymi, co polihistorycznymi. Autor nie waha się porównywać wydarzeń, szukając analogii między zjawiskami w różnych epokach, niekiedy nawet dość odległymi od siebie. […] Eseje profesora Piskorskiego to szeroka, ciekawa baza erudycyjna. Wzbudzają refleksję, której coraz mniej dziś nie tylko w naukowym życiu”.
Bogdan Bernat, Co łączy, co dzieli, Forum Akademickie 2024/5, s. 79

Jan M. Piskorski – profesor studiów porównawczych na Uniwersytecie Szczecińskim, historyk, eseista, bywa też tłumaczem i pisuje opowiadania. Laureat nagrody Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk za całokształt twórczości. Za książkę Wygnańcy. Przesiedlenia i uchodźcy w dwudziestowiecznej Europie (PIW 2010) otrzymał nagrodę ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz nominację do nagrody „Polityki” za najlepszą książkę historyczną roku i nagrody literackiej „Srebrny Kałamarz”. Jest laureatem Zachodniopomorskiego Nobla – nagrody przyznawanej wybitnym ludziom nauki. W ostatnich latach wydał w Bellonie trzy tomy prac wybranych: Polska – Niemcy. Blaski i cienie tysiącletniego sąsiedztwa (2017), Pomeranika (2020), Gorzka sól historii. Migracje i transformacje (2021) i wespół z fotografikiem Timmem Stützem publikację Spacer między słowem a obrazem w szczecińskiej Książnicy Pomorskiej (2023).

Kinga Konieczny – Szczecinianka, autorka, redaktorka, ale przede wszystkim wieloletnia dziennikarka prasowa i radiowa z dużym doświadczeniem w branży medialnej. Z wykształcenia socjolożka i dziennikarka. Pracowała w redakcjach czołowych mediów w Polsce, m.in. w „Gazecie Wyborczej”. Dziennikarstwo to jej fundament, pasja i zawód.

Paulina Strzałkowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...