poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Środowe spotkania z historią wojskowości – Mitralieza Montigny M69

Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza 27 marca br. o godz. 17.30 na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”, które poświęcone będzie broni dawnej.

Tym razem naszymi gośćmi będą panowie Sławomir Lewandowski i Marian Chojnowski, dwóch niezwykłych pasjonatów – specjalistów w dziedzinie bronioznawstwa – którzy na co dzień tworzą repliki dawnych elementów uzbrojenia.
Jedno z ich dzieł: 37-lufowy szybkopowtarzalny karbin salwowy – Mitrailleur Montigny M69 – znajduje się w krakowskim forcie 52 Borek. I to właśnie jej poświęcimy najbliższe spotkanie.

Na marcowym wykładzie, poznamy dzieje ostatniej realizacji średniowiecznej broni zwanej „organkami”, składającej się z zestawionych obok siebie kilkudziesięciu luf. Urządzenie to było w stanie oddać sześć salw w ciągu minuty, wysyłając w tym czasie 370 pocisków na odległość do 1600 kroków.
Nic dziwnego, że mitralieza siała postrach wśród piechoty przeciwnika i szybko zyskała nazwę Kugelspritz – rozpylacz pocisków.
Podczas środowego spotkania będzie można obejrzeć model austriackiej „Kugelśprycy” w skali 1:1 – przygotowany specjalnie na potrzeby naszego wydarzenia.

Wszystkich chętnych, chcących poznać dzieje tego niesamowitego urządzenia, zapraszamy w środę, 27 marca o godzinie 17:30, do Muzeum Twierdzy Toruń, przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Justyna Laskowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...