W miniony weekend w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej odbył się trzeci i ostatni w tym roku z warsztat dla nauczycieli_lek i edukatorów_rek w ramach projektu STACJA EDUkreacja. Dwudniowy warsztat pod hasłem „Od zakłopotania do aktywnego uczestnictwa. Percepcja sztuki współczesnej w edukacji artystycznej” poprowadziła Beata Marcinkowska – artystka intermedialna, animatorka sztuki, akademiczka, łodzianka; autorka wielu publikacji, podręczników i ćwiczeń́ do plastyki; członkini Stowarzyszenia Sztuka i Dokumentacja i Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA.
Jak pokonać onieśmielenie, czy zakłopotanie które może budzić kontakt ze sztuką współczesną? To pytanie było głównym z tematów spotkań.
„Nie lękaj się sztuki! – wejdź do galerii.” Tymi słowami jakiś czas temu w jednej z łódzkich galerii została zainicjowana akcja społeczna zachęcająca do odwiedzania miejsc, w których prezentowana jest sztuka współczesna. Ta akcja pokazała, że odbiorca, pomimo starań twórców, kuratorów, dyrektorów galerii i edukatorów jest wciąż niedostatecznie obecny na salonach sztuki – opowiada Beata Marcinkowska.
Na warsztatach uczestniczki skupiały się na poznawaniu narzędzi pomocnych w kształtowaniu kompetencji do odbioru sztuki współczesnej, w tym tej o charakterze intermedialnym i multimedialnym. Zajęcia były prowadzone w oparciu o aktywne metody pracy, rozmowy, pokazy i partycypacyjne wizyty w galeriach w Ustce i Słupsku.
“STACJA EDUkreacja” to przestrzeń do rozwoju, wymiany doświadczeń, rozmów, zacieśniania relacji i współpracy wśród osób zajmujących się edukacją i kulturą. W ramach projektu odbyły się trzy cykle spotkań, w których udział wzięło blisko 50 osób. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Kuratorką programu jest Małgorzata Różańska – edukatorka BGSW. Partnerami projektu są Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku oraz miasta Słupsk i Ustka.
Małgorzata Różańska