piątek, 25 kwietnia, 2025

„Stanisław Wyspiański. Portrety” – wystawa czasowa w National Portrait Gallery w Londynie

Portrety Stanisława Wyspiańskiego po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii! Wystawa szesnastu najwybitniejszych portretów artysty zostanie zorganizowana już w marcu w National Portrait Gallery w Londynie. Wiele z tych dzieł nigdy nie było pokazywanych poza Polską.

Ekspozycja zostanie otwarta 27 marca i potrwa do 13 lipca 2025 r. Wystawa to efekt działań National Portrait Gallery w Londynie we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Narodowym w Poznaniu, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. Projekt wspierany jest także przez  British Council jako część tegorocznego UK/Poland Season – zróżnicowany program Sezonu obejmuje ponad sto wieloformatowych wydarzeń artystycznych zaplanowanych w 40 miastach w Wielkiej Brytanii i Polsce.

Stanisław Wyspiański jest uważany za jednego z najważniejszych polskich artystów. Tworzył jako literat, dramaturg, poeta, malarz, grafik, a także architekt i projektant mebli. Jego sztuka ukształtowała rozwój polskiej kultury, w czasie, który miał okazać się decydującym momentem dla historii naszego kraju. Wyspiański jako czołowa postać modernistycznego ruchu Młodej Polski został okrzyknięty głosem narodu podzielonego przez zaborców. W odpowiedzi na polityczny niebyt kraju artyści młodopolscy dążyli do stworzenia nowej sztuki narodowej opartej na tradycjach ludowych badającej tożsamość kulturową, co w efekcie było jedną z przyczyn odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.

W swoich dziełach Wyspiański używa odważnego koloru i wyrazistej linii. Na wystawie obok autoportretów oraz portretów członków rodziny artysty będziemy mogli zobaczyć wizerunki znanych krakowian i postaci związanych z ruchem młodopolskim, tj. pisarz Jerzy Żuławski czy aktorka Irena Solska. Pojawią się też portrety małżeństwa zaprzyjaźnionego z artystą, Dagny Juel-Przybyszewskiej oraz Stanisława Przybyszewskiego.

W swoich portretach Wyspiański łączy odważną kreskę z dekoracyjnym kolorem, aby podkreślić wewnętrzną energię i psychologię swoich modeli, z których wielu było związanych z Młodą Polską. To pierwszy raz, kiedy te niezwykłe portrety są prezentowane w Wielkiej Brytanii.
Dr Alison Smith, kuratorka wystawy Stanisław Wyspiański: Portrety

Portrety Stanisława Wyspiańskiego odzwierciedlają młodopolską fascynację indywidualizmem i podmiotowością, ale także konfrontują się z ideą wspólnoty, do której należą portretowani. Kładą nacisk na wolność osobistą, jednocześnie uznając znaczenie kulturowych korzeni każdej jednostki.
Prof. dr hab. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie

Kuratorami wystawy Stanisław Wyspiański: Portrety są dr Alison Smith, wcześniej główna kuratorka National Portrait Gallery, a obecnie dyrektor ds. zbiorów i badań w Wallace Collection, oraz prof. dr hab. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawa ta uzupełnia ekspozycję Edvard Munch: Portrety, oferując odwiedzającym możliwość zobaczenia namalowanego przez Wyspiańskiego portretu bliskiej przyjaciółki Muncha, Dagny Juel-Przybyszewskiej, która odegrała kluczową rolę w przedstawieniu twórczości norweskiego malarza i grafika krakowskim artystom.

Wystawie towarzyszy anglojęzyczna publikacja Stanisław Wyspiański Portraits, pod redakcją Alison Smith i Julii Griffin, dostępna w przedsprzedaży tutaj.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca”.

Dotacja celowa na wydatki bieżące ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.

Zadanie: „Portrety Stanisława Wyspiańskiego w National Portrait Gallery w Londynie” w ramach Programu „Kultura inspirująca”, realizowanego we współpracy z National Portrait Gallery w Londynie oraz Instytutem Kultury Polskiej w Londynie. Wysokość dofinansowania: 50 000 PLN (2024), 330 000 PLN (2025). Całkowita wartość zadania: 297 100 PLN (2024), 935 300 PLN (2025).

MNK INFO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...