środa, 22 stycznia, 2025

Stanisławów 1918-1939. Miasto i architektura na styku kultur

Niegdysiejszy Stanisławów, dziś Iwano-Frankiwsk, to przestrzeń szczególna. O transgranicznym charakterze tego przykarpackiego miejsca i jego otwartości na promieniowanie europejskiej myśli urbanistycznej, które na trwałe określiły tożsamość miasta opowie dr Żanna Komar w rozmowie z dr Iwoną Reichardt. Gościem specjalnym spotkania będzie prof. Jacek Purchla.

Trudno mówić o jednym Stanisławowie. Jest zatem polskie miasto, Stanisławów, centrum wojewódzkie na południowo-wschodnim krańcu odrodzonej Rzeczypospolitej. Jest ukraiński Stanisławów, była stolica Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. Jest też inny Stanisławów, miasto czterdziestu synagog, siedziba chasydów i ortodoksów, ośrodek haskali i syjonizmu.

Każda z tych rzeczywistości wymaga innego języka i odrębnej opowieści. Dr Żanna Komar oddaje im głos, pozwala przemówić. W ten sposób swoją najnowszą książką „Stanisławów 20/XX” autorka pisze ważny rozdział architektonicznej opowieści o międzywojennej Polsce, ale jednocześnie opowiada znaczący fragment historii Iwano-Frankiwska – współczesnego miasta ukraińskiego.

Stanisławów 20/XX” to kontynuacja historii rozpoczętej przez autorkę w książce „Trzecie miasto Galicji. Stanisławów i jego architektura w okresie autonomii galicyjskiej”.

Spotkanie odbędzie się 9 listopada 2023 roku, o godz. 18.00 w sali „Pod Kruki” Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 w Krakowie. Wydarzenie jest otwarte dla publiczności i będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Żanna Komar, urodzona na Ukrainie, mieszkająca w Polsce doktor nauk humanistycznych. Historyk sztuki, teoretyk architektury, kurator, pracownik naukowy Instytutu Dziedzictwa Europejskiego Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Autorka licznych publikacji o historii architektury i sztuki w tym książki Trzecie miasto Galicji. Stanisławów i jego architektura w okresie autonomii galicyjskiej. Pisze o secesji, historyzmie i modernizmie, o sztuce współczesnej, architekturze totalitarnej i nowoczesnej na terenach obecnej Polski, Rosji i Ukrainy.

Jacek Purchla, profesor zwyczajny nauk humanistycznych; członek czynny PAU. Kieruje Katedrą Historii Gospodarczej i Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a także Instytutem Dziedzictwa Europejskiego Międzynarodowego Centrum Kultury, którego jest założycielem i w latach 1991-2017 był dyrektorem. Przewodniczący Rady Uczelni Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wiceprezydent Europa Nostra. Iwona Reichardt, doktor, politolożka, zastępczyni redaktora naczelnego „New Eastern Europe”, członkini zarządu Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.

Dorota Korohoda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...