niedziela, 23 lutego, 2025

Starożytni z wizytą w Muzeum Narodowym w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie ożywia starożytność i zaprasza młodzież i rodziny z dziećmi na spotkania z grecką sztuką wojenną, rzymską kuchnią oraz egipskim pismem. W trzy ostatnie soboty października w godz. 14.00–18.00 odbędą się warsztaty rekonstrukcyjne, które przybliżą zwiedzającym wybrane aspekty życia codziennego w czasach antyku.

Interaktywne spotkania odbędą się w holu głównym Muzeum. Będzie można zapoznać się z wybranymi dziedzinami życia w starożytności, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z rekonstruktorami, przebranymi w stroje z epoki. Warsztaty są dopełnieniem wizyty w Galerii Sztuki Starożytnej. Aby uczestniczyć w spotkaniach, trzeba posiadać bilet wstępu do Muzeum.

Grecy w czasie wojny / 16 października / godz. 14.00–18.00

Uczestnicy zajęć poznają ewolucję taktyki i szyku bojowego w starożytnej Grecji, eksponowane w Galerii Sztuki Starożytnej źródła do jej badania oraz liczne opisy w dziełach antycznych autorów. Przekonamy się, ile grecki hoplita widział i słyszał w hełmie korynckim na głowie, co jest prawdą, a co mitem w naszej wiedzy o słynnej bitwie pod Termopilami z 480 roku p.n.e. Na koniec zbudujemy własną trierę – grecki okręt wojenny.

Rzym od kuchni / 23 października / godz. 14.00–18.00

Warsztaty dotyczyć będą kuchni rzymskiej. Uczestnicy spotkania dowiedzą się nie tylko o tym, co jadali Rzymianie, lecz również, w jaki sposób pozyskiwano żywność, jak była konserwowana, przechowywana i dystrybuowana. Omówione zostaną metody produkcji garum i oliwy. Ponadto poruszony zostanie aspekt
bardzo ważnych w świecie antycznym uczt oraz świąt pogańskich. Podczas spotkania przewidziana jest degustacja potraw antycznych.

Jak pisać po egipsku? / 30 października / godz. 14.00–18.00

Geneza, rozwój i odczytanie pisma starożytnych Egipcjan fascynowały całe pokolenia badaczy. Dzięki nim dziś możemy czytać pismo egipskie, a na naszym spotkaniu przedstawimy podstawowe znaki, gramatykę oraz uproszczone formy zapisu, którymi posługiwali się starożytni. Spróbujemy też pisać trzcinką i atramentem na papirusie oraz kawałkach ceramiki. Potem przejdziemy do Galerii Sztuki Starożytnej i spróbujemy samodzielnie odczytać i przetłumaczyć egipskie hieroglify sprzed tysięcy lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...