czwartek, 27 stycznia, 2022

Wystawa Muzeum Auschwitz jedzie do Szwecji

Szwecja i Malmö będą gospodarzami wielokrotnie nagradzanej wystawy „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko.” Jedyny pokaz w Skandynawii planowany jest na maj 2022 roku.

Na ekspozycję składa się ponad 700 oryginalnych obiektów, w większości pochodzących z Miejsca Pamięci Auschwitz oraz około 20 muzeów i instytucji na całym świecie. Wiele z nich nigdy wcześniej nie było pokazywanych publiczności.

Organizatorzy wystawy w Skandynawii oczekują, że zobaczą ją setki tysięcy odwiedzających, podobnie jak miało to miejsce w poprzednich miastach, gdzie była prezentowana, takich jak Madryt, Nowy Jork i Kansas. Szczególnie liczą na uczniów z całej Szwecji.

Autorami wystawy są Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz hiszpańska firma Musealia.

– Jest ona ważnym uzupełnieniem wieloletniej pracy miasta przeciwko antysemityzmowi – mówi przewodnicząca rady miejskiej w Malmö, Katrin Stjernfeldt Jammeh.

– Duńscy Żydzi podczas wojny uciekli przez Sund do Malmö, a ocaleni z Holokaustu przyjechali tu autobusami w 1945 roku. Dla mnie jako mieszkańca Malmö jest oczywiste, że pokażemy tę wystawę, aby móc pogłębiać naszą wiedzę o najgorszym w historii ludobójstwie – dodaje Roko Kursar, wiceprzewodniczący Zarządu Miejskiego.

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny obejmujący wykłady, prelekcje i spotkania, podczas których ocaleni z obozu oraz eksperci podzielą się swoimi refleksjami na temat historii obozu Auschwitz i Holokaustu. Dzięki współpracy z Miastem Malmö i Regionem Skåne tysiące uczniów będzie mogło zwiedzić wystawę bezpłatnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora