poniedziałek, 18 listopada, 2024

Strefa Klocków MIT – nowa przestrzeń dla dzieci!

Od 8 września w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie dzieci mogą zbudować wielkie koło zębate, ciuchcię z wagonami, motocykl, igloo, samolot, domek jednorodzinny, a nawet Stadion Narodowy! Wszystko z wielkich miękkich, kolorowych, elastycznych klocków. Cierpliwie i z pomocą edukatorów uda się na pewno wykonać najbardziej skomplikowane budowle, ale korzystając z własnej wyobraźni można tworzyć wszystko, o czym się tylko zamarzy. 

W MIT otwarto Strefę Klocków – nową przestrzeń do zabawy dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Jest to nie tylko propozycja świetnej zabawy, bo badania dowodzą, że bawiąc się klockami, najmłodsi mają szansę na rozwijanie logicznego myślenia i kreatywności. To miejsce, które poszerza granicę wyobraźni dzieci, ale również to świetna okazja do wspólnej rodzinnej zabawy.

Strefa Klocków podzielona została na trzy tematyczne części. W pierwszej dzieci wcielą się w rolę inżyniera, w drugiej w mechanika, a w trzeciej mogą zbudować własnego robota.

Dla małych pasjonatów klocków przygotowano warsztaty edukacyjne, które prowadzą edukatorzy z MIT. Zajęcia dla grup odbywają się od wtorku do piątku. Natomiast na indywidualną zabawę Muzeum zaprasza najmłodszych w weekendy w godzinach od 15.00 do 16.00 oraz od 16.30 do 17.30.

Celem edukacji w Muzeum jest popularyzacja dziedzictwa techniki i najważniejszych osiągnięć naukowych, a także rozbudzanie zainteresowania kierunkami technicznymi. Klocki idealnie wpisują się w tę ideę. Dzięki specjalnie dobranym kształtom umożliwiają konstruowanie najrozmaitszych budowli, a ich struktura zachęca użytkowników do rozwijania zręczności i motoryki. Uczą zręczności, ćwiczą prawidłowy chwyt i rozbudzają ciekawość poznawczą. Pozwalają dziecku na rozwijanie zdolności manualnych, poprzez dopasowywanie elementów, budowanie z nich obiektów oraz tworzenie nowych rozwiązań z własnych pomysłów. 

Zabawa klockami w dzieciństwie pozytywnie wpływa na rozwój wyobraźni przestrzennej, umiejętności planowania i konstruowania. To dlatego mamy nadzieję, że dzieci, które będą częstymi gośćmi w naszym Muzeum, mogą w przyszłości zostać świetnymi inżynierami, albo sprawdzić się w innych zawodach, bo podejmując decyzje o dopasowaniu różnych rodzajów klocków, budują pewność siebie, a bawiąc się w grupie mogą równocześnie rozwijać i ćwiczyć relacje z innymi dziećmi lub z rodzicami.

Muzealna Strefa Klocków została zaprojektowana z uwzględnieniem specyfiki rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Łączy różne potrzeby dzieci: z jednej strony dając im poczucie bezpieczeństwa, a z drugiej zachętę do ruchu, eksperymentowania, próbowania nowości i rozwijania wyobraźni. 

SCENARIUSZE LEKCJI

Przygotowaliśmy kilka scenariuszy zajęć, odpowiednich dla każdej grupy wiekowej i dostosowanych do tematu danej części Strefy Klocków. 

Dwa scenariusze zajęć zostały przygotowane także w języku ukraińskim i będą udostępniane grupom dzieci pochodzenia ukraińskiego oraz ich opiekunom.

Tematy lekcji:

  • Sieci w mieście
  • Budujemy mosty
  • Tramwaj czy omnibus – budujemy pojazdy
  • W świecie wynalazków
  • Mój przyjaciel robot
  • Czy polecimy w Kosmos?

***

Ceny biletów wstępu Strefa Klocków: 

• bilet wstępu (od 36 miesiąca wzwyż) – 15 zł 

• bilet rodzinny (2 osoby dorosłe i 2 dzieci lub 1 osoba dorosła i 3 dzieci) – 50 zł

Zachęcamy do korzystania ze zniżek: www.mit.krakow.pl/znizki-mit/

REZERWACJA: 

e-mail: rezerwacja@mit.krakow.pl

Tel. 12 428 66 00 wew. 11 (od wtorku do soboty, od 9.00 do 17:00)

Informacja o wystawie „Miasto. Technoczułość”:

Źródło: MIT Kraków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...