zapraszamy na Studium Wiedzy o Sztuce i Historii, w ramach którego zostaną wygłoszone dwa wykłady. Wydarzenie odbędzie się 30 listopada 2023 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej. To będą pełne wiedzy i inspiracji wystąpienia,które poprowadzą specjaliści z dziedziny historii sztuki i konserwacji zabytków. Prelegentami będą dr Adriana Podmostko-Kłos oraz dr Paweł Napierała, osoby zawodowo związane m.in. z Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Tematyka wystąpień będzie dotyczyć sztuki dawnej oraz współczesnej, nawiązując do aktualnych wystaw prezentowanych w Muzeum Ziemi Lubuskiej, tj. „Portret trumienny” oraz „Obecne” (wystawa autorstwa dr Pawła Napierały).
Zaproszeni prelegenci są pełnymi pasji profesjonalistami z zakresu historii sztuki oraz konserwacji zabytków; osobami, które na co dzień angażują się w istotne projekty w Poznaniu. Dysponują dużą wiedzą i doświadczeniem, co sprawi, że spotkanie będzie nie tylko interesujące, ale również inspirujące.
To wyjątkowa okazja, aby pogłębić wiedzę z zakresu sztuki dawnej i współczesnej, zadać nurtujące pytania i zainspirować się podejściem do twórczości oraz dziedzictwa kulturowego.
Poniżej znajdują się kilka szczegółowych informacji na temat wykładów. Uczestnictwo w tym wydarzeniu jest bezpłatne.
dr Adriana Podmostko-Kłos – poznański historyk sztuki, muzealnik, podróżnik i kustosz-kurator Galerii Sztuki Polskiej XVI-XVIII w Muzeum Narodowym w Poznaniu, z którym związana jest od 30 lat.
Tytuł wykładu: Portret trumienny. Prawie wszystko, co chcielibyście wiedzieć…
Tematyka wykładu: Podczas wykładu poświęconego tematyce konterfektów „osoby nieboszczykowskiej”, jak niegdyś nazywano portrety trumienne, zostaną przybliżone zagadnienia związane z tym fenomenem kultury staropolskiej. Sięgniemy do źródeł pisanych oraz graficznych odnoszących się do „wizerunków na blasze”. Czy uda się odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące „tabliczek z trumien”? Przekonają się Państwo w trakcie spotkania.
dr Paweł Napierała – od 2023 roku prowadzi Pracownię Technik Malarskich i Rysunkowych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W 2019 roku obronił rozprawę doktorską na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu – promotor prof. Dominik Lejman. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kurs konserwatorski na Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Zawodowo związany także z Pracownią Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Drewnianej Polichromowanej Muzeum Narodowego w Poznaniu. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków i International Association of Art IAA/AIAP – UNESCO. Finalista Konkursu o Nagrodę Eibischa. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tytuł wykładu: „Oto ja, który mogę być tobą” – portret trumienny w polskiej sztuce współczesnej
Tematyka wykładu: Idea sarmackiego portretu trumiennego nadal jest bardzo żywa wśród artystów. Nieustannie staje się źródłem kolejnych reinterpretacji, niekiedy zanurzonych w idei takiego typu przedstawienia, innym razem radykalnie od niego odchodzącym. Celem spotkania jest wskazanie na prace w polskiej sztuce, zwłaszcza po II pol. XX w. które czerpią z tradycji portretu trumiennego.
Muzeum Ziemi Lubuskiej