czwartek, 7 listopada, 2024

Styczeń w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

14 stycznia (niedziela), godz. 12.00–14.00: RegeneracJA na wystawie

11. spotkanie wytchnieniowe dla kobiet (od lat 16). W styczniu spotkamy się na wystawie Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950), by powoli i uważnie poznawać jej część poświęconą dawnym wiejskim sklepikom. Odkryjemy, jakie towary można było w nich nabyć i za co. Dowiemy się jak wyglądały przodkinie elektronicznej wagi i kasy fiskalnej. 

Będzie to również okazja, by obejrzeć „rarytas” w muzealnych kolekcjach – kompletny dystrybutor do nafty. Nieśpiesznie zagłębimy się także w świat dawnych reklam. Na koniec zrelaksujemy się w przestrzeni ekspozycji, dla chętnych na matach (prosimy o przyniesienie własnych) i pod kocykami. 

Miejsce: Arsenał, parter – zbiórka przy kasie Muzeum. Bilety: normalny – 20 zł, ulgowy – 15 zł  do nabycia w kasie Muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.

16 stycznia (wtorek), godz. 10.00–11.30: Etnowyprawka Malucha: ZIMA!

Zajęcia z cyklu „Etnowyprawka Malucha” adresowanego do małych dzieci (od 6 miesiąca do 3 roku życia) i ich opiekunów. W styczniu ruszymy tropem zimy. 

Zajrzymy na wystawę Tajemnice codzienności…, gdzie poszukamy szopek i kolędniczych akcesoriów. Sprawdzimy, jak się mruży oczy, kiedy szaleje śnieżna zamieć, a także jak topi się w rączce lód. Będzie czas na zabawę w kulig. Posłuchamy ciszy, zrobimy wielki kolędniczy hałas i zaśpiewamy kolędę.

Zajęcia w niewielkich grupach, warto zabrać odzież dla dziecka i dorosłego na przebranie.
Sala edukacyjna. Bilety: 30 zł (dziecko + 1 opiekun). Zapisy od 9 do 14 stycznia: edukacja@etnomuzeum.pl (temat wiadomości: etnowyprawka). Liczba miejsc ograniczona.

26 stycznia (piątek), godz. 18.00–20.00: Spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką książki Chłopki. Opowieść o naszych babkach wydanej przez wydawnictwo Marginesy w 2023 roku.

Dzięki mrówczej pracy i niezwykłemu talentowi literackiemu autorki, powstała wstrząsająca książka o realiach życia wiejskich kobiet w Polsce okresu dwudziestolecia międzywojennego. 

Joanna Frydryszak-Kuciel przywróciła zbiorowej pamięci chłopskie przodkinie większości Polek i Polaków. Podczas spotkania można będzie kupić książki Joanny Kuciel-Frydryszak. Prowadzenie Olga Kwiatkowska.

Współorganizatorem  wydarzenia jest Księgarnia Kafka i Spółka. W trakcie spotkania będzie można nabyć książki naszej gościni. 

Sala widowiskowa. Wstęp wolny.

www.etnomuzeum.pl

Aleksandra Frączek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...