wtorek, 3 grudnia, 2024

Styczniowy Eksponat Miesiąca – Muzeum Pamięci Sybiru

W zbiorach Muzeum Pamięci Sybiru znajduje się wiele na pozór zwykłych przedmiotów. Wciąż otrzymujemy kolejne i za wszystkie jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Co miesiąc prezentujemy inne pamiątki związane z poszczególnymi Sybirakami lub ich rodzinami.

Czasem przedmiot, który na pierwszy rzut oka nie kojarzy sic z cierpieniem i tragedią, może kryć w sobie bolesne wspomnienia. Tak jest z prezentowanym w styczniu sweterkiem, który w czasie deportacji uszyła Janina Karpińska i który przedstawiamy w ramach kolejnej odsłony cyklu „Eksponat Miesiąca”.

W ostatnich tygodniach sowieckiej okupacji, na przełomie maja i czerwca 1941 roku, NKWD aresztowało i osadziło w więzieniu w Augustowie Aleksandra Karpińskiego. Powodem było rzekome udzielenie schronienia partyzantowi, o czym miał donieść władzom jeden z sąsiadów. Dzięki nagłemu wybuchowi wojny niemiecko-sowieckiej, Aleksandrowi udało się jednak wydostać na wolność. Tyle szczęścia nie mieli jego najbliżsi. Jeszcze w czerwcu tego samego roku Sowieci deportowali na Wschód żonę Aleksandra Leokadię, będącą wówczas w ciąży, oraz piątkę ich dzieci, wśród nich urodzoną w 1931 roku Janinę.
W czasie pięcioletniego pobytu na zesłaniu rodzina Karpińskich przebywała w sowchozie „Skotowod” w Chakaskim Obwodzie Autonomicznym. W tym czasie Janina uszyła sweterek, który ufarbowała w soku z jagód. Gdy w 1946 roku wraz z matką i trojką rodzeństwa (pozostała dwójka nie przeżyła pobytu na Sybirze) została repatriowana do Polski, przywiozła sweter ze sobą.

Joanna Nierodzik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Wystawa czasowa „Kolekcjonerka. Teresa...

Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...

Rafael. Zbliżenia

Nazywany przez Giorgio Vasariego „księciem malarzy” Rafael (1483-1520), należy ...

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...