Święto Ulicy Warszawskiej jest inicjatywą Stowarzyszenia Przyjaciół Ulicy Warszawskiej. W gronie mieszkańców, bywalców oraz miłośników ulicy Warszawskiej w Białymstoku uznaliśmy, że ta wyjątkowa przestrzeń naszego miasta zasługuje na swoje święto. Dlatego w sobotę 9 września od samego rana czekamy na Gości, z którymi będziemy chcieli podzielić się naszą fascynacją ulicą Warszawską.
9 września 2023
Centrum im. Ludwika Zamenhofa zaprasza w godz. 10:00-17:00. Można bezpłatnie zwiedzić wystawy, wziąć udział w warsztatach edukacyjnych oraz posłuchać „Nad Niemnem” w esperancie:
Wystawa czasowa „W Ukrainie”. Fotografie Justyny Mielnikiewicz (wstęp wolny)
Zdjęcia dokumentujące zdarzenia, ludzi oraz ich losy od Rewolucji Godności do teraz do czasu wojny są zapisem ludzkich dramatów, rozstań, zniszczeń, śmierci i pustki.
Wystawa na klatce schodowej CLZ „Zamenhof, Kraków i esperantyści na szklanych płytkach sprzed wieku” (wstęp wolny)
Fotografie wywołane i powiększone ze szklanych negatywów sprzed 111 lat przedstawiają Ludwika Zamenhofa i esperantystów, którzy przybyli z 30 krajów, goszczących podczas VIII Światowego Kongresu Esperanto w Krakowie. Utrwalone zostały półprywatne rozmowy, folklor Galicji oraz grupowe zdjęcia uczestników pod pomnikiem Mickiewicza i kopcem Kościuszki.
Wystawa stała – „Białystok młodego Zamenhofa” (wstęp wolny, oprowadzanie z przewodnikiem, w godz. 10:00, 12:30, 16:00)
Wystawa opowiadająca o mieście, w którym urodził się i spędził swoje dzieciństwo twórca języka esperanto. Akcentowana jest wielokulturowość i wielojęzyczność Białegostoku z jego rynkiem w centrum porównywanym do biblijnej wieży Babel. Miejsce urodzenia Ludwika stało się inspiracją do stworzenia języka międzynarodowego, neutralnego, będącego, jak sądził Zamenhof, panaceum na kłótnie i nieporozumienia.
Warsztaty rodzinne Lego na temat: „Bojary – dzielnica w sercu Białegostoku” (godz. 11:00, cena: 5 zł/dziecko, obowiązują zapisy: tel.: 85 67 67 367)
Dobrze znane klocki Lego stają się nie tylko zabawą, ale także narzędziem edukacyjnym. Jest to warsztat sensoryczny, uczestnicy poczują zapach chleba, usłyszą nagrane wspomnienia bojarczyków z zasobów Mediateki CLZ.
Warsztaty rodzinne Lego na temat: „Jak powstało esperanto?” (godz. 13:30, cena: 5 zł/dziecko, obowiązują zapisy: tel.: 85 67 67 367)
Uczestnicy poznają postać Ludwika Zamenhofa i dowiedzą się, dlaczego postanowił stworzyć nowy język oraz co to jest ZEO – Zamenhof Esperanto Objekto. Następnie poznają białostockie ZEOj i zbudują z klocków Lego pomnik dedykowany Zamenhofowi i jego dziełu.
Narodowe Czytanie w esperancie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej przy współpracy z Książnicą Podlaską – Esperanto Libraro i Białostockim Towarzystwem Esperantystów (wstęp wolny, godz. 15:00)
Cała Polska czyta tę powieść po polsku, a my czytamy ją w esperancie! Dzieje się to za sprawą Tomasza Chmielika, który właśnie zakończył jej tłumaczenie. Ludwik Zamenhof znał osobiście Elizę Orzeszkową, cenił i przetłumaczył jej powieść „Marta”. Warto przynieść swoje książki z domu, a na miejscu ostemplujemy je okolicznościową pieczątką, którą co roku na to wydarzenie wydaje Prezydent RP.
Źródło: Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa