Chcesz się przenieść do dawnego Szczecina i dowiedzieć jak wyglądało życie na dworze Gryfitów oraz życie ówczesnych mieszczan? Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na wydarzenia w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Wśród atrakcji m.in. konkurs z cenną nagrodą – egzemplarzem słynnej kroniki Paula Friedeborna.
W najbliższą sobotę 13 maja Zamek przyłącza się do ogólnopolskiej akcji Dni Otwarte Funduszy Europejskich organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Tego dnia Zamek zaprezentuje efekty dwóch ostatnich sfinalizowanych projektów unijnych, dzięki którym zyskał m.in. pierwszą w swej historii aplikację mobilną dla zwiedzających i cenne eksponaty, a także wydał, rozchwytywany przez badaczy i miłośników historii, polski przekład „Historycznego opisu miasta Szczecina” – pierwszej drukowanej kroniki miasta z 1613 roku autorstwa Paula Friedeborna.
Wśród sobotnich atrakcji – m.in. czytanie fragmentów kroniki, w której Friedeborn opisuje m.in. działania książąt i rady miejskiej, wydarzenia związane z gospodarką i lokalne sensacje – przykłady tragicznych wypadków i pożarów, diabelskich wizyt, czarownic spalonych na stosie, rycerzy siłaczy, niezwykłych narodzin, zaskakujących zjawisk atmosferycznych czy wręcz nadprzyrodzonych. W programie zamkowych atrakcji będzie czytanie fragmentów kroniki przez znanych szczecińskich aktorów Annę Januszewską i Przemysława Walicha z Teatru Współczesnego.
W pierwszej części dnia otwartego, o godzinie 15:30,zamkowy przewodnik Tomasz Wieczorek zabierze mieszkańców w podróż przez wieki (wstęp bezpłatny). Oprowadzanie rozpocznie się pod Wieżą Zegarową. Pełne będzie atrakcji, które Zamek zyskał dzięki projektowi INT 51: POMERANIA – Atrakcje kulturalne i przyrodnicze, dofinansowanemu przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Uczestnicy oprowadzania zwiedzą Zamek z mobilną aplikacją, przy pomocy której można wysłuchać nagrań głosowych (audio guide w trzech językach) i poznać ciekawostki dotyczące Zamku. Będą mieli okazję również ułożyć Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego autorstwa Lubinusa z gigantycznych puzzli, a kopię tej mapy (z mapą Pomeranii na odwrocie) dostaną w prezencie. Atrakcją będzie też najprawdziwsza kareta typu plauka. Nie jest to zwykły eksponat! Do karety można wsiąść i zagrać w gry, np. zostać łucznikiem. Podczas spotkania odbędzie się specjalny konkurs dla wszystkich, których strój nawiąże do kolorystyki flagi Unii Europejskiej (barwy niebieskie i złoto-żółte). Wyłoniony w trakcie losowania zwycięzca otrzyma drukowaną wersję kroniki Paula Friedeborna, która ukazała się w ubiegłym roku dzięki funduszom unijnym. Będą też inne konkursy, w których do wygrania będą pendrive z kroniką w wersji PDF.
O godzinie 16:45 w drugiej części dnia otwartego – na spotkaniu ze szczecińskimi aktorami Anną Januszewską oraz Przemysławem Walichem – uczestnicy zamkowego Dnia Otwartego Funduszy Europejskich wysłuchają fragmentów polskiego przekładu „Historycznego opisu miasta Szczecina” z 1613 r. To najstarsza drukowana kronika Szczecina autorstwa Paula Friedeborna, sekretarza, rajcy i burmistrza miasta, której polskie tłumaczenie przygotował Zamek w ramach transgranicznego projektu INT188 – „Klasztor w mieście. Miasto w klasztorze”, realizowanego wraz z Partnerem Dominikanerkloster Prenzlau od 2020 r. Również ten projekt dofinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).Spotkanie odbędzie się w Sali Anny Jagiellonki.
Bezpłatne wejściówki na to spotkanie będą do odbioru 13 maja od godz. 10:00 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Zamku (wejście I).
DOFE jest częścią szerszej kampanii, prowadzonej przez Komisję Europejską. Pozwala bliżej poznać różnorodność projektów realizowanych z pomocą dotacji unijnych.
Zapraszamy do Zamku na Dni Otwarte Funduszy Europejskich!
PROGRAM WYDARZENIA
CZĘŚĆ I: Godz. 15:30-16:30
SPACER Z PRZEWODNIKIEM PO ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH
Wstęp wolny, zbiórka przy Wieży Zegarowej na Dużym Dziedzińcu
Prezentacja zamkowej aplikacji oraz karety z interaktywnym ekranem i grami edukacyjnymi. Układanie gigantycznych puzzli dwustronnych z mapami Lubinusa oraz Pomeranii. Prezentacja i wręczenie uczestnikom wydarzenia mapy atrakcji transgranicznego regionu.
CZĘŚĆ II: Godz. 16:45-18:00
CZYTANIE FRAGMENTÓW PIERWSZEGO POLSKIEGO WYDANIA KRONIKI PAULA FRIEDEBORNA „HISTORYCZNY OPIS MIASTA SZCZECINA Z 1613 r.”
Wstęp wolny, sala Anny Jagiellonki, wejście A, I piętro
Fragmenty polskiego przekładu „Historycznego opisu miasta Szczecina” z 1613 r., najstarszej drukowanej kroniki Szczecina autorstwa Paula Friedeborna, sekretarza, rajcy i burmistrza miasta, przeczytają aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie Anna Januszewska oraz Przemysław Walich.
Bezpłatne wejściówki do odebrania w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I), w sobotę 13 maja od godz. 10:00.
Opr. Agnieszka Stańczyk