wtorek, 24 grudnia, 2024

Szczecin Jazz 2025. 10 koncertów na 10. edycję!

Rok 2025 będzie wyjątkowym czasem dla fanów jazzu. W końcu Szczecin Jazz obchodzi swoje 10-lecie! Na przestrzeni tych lat festiwal stał się jednym z najważniejszych wydarzeń jazzowych w Polsce i Europie. Właśnie startuje sprzedaż biletów na koncert gwiazdy tej edycji – Dianne Reeves.

„Pierwsze damy” światowego i polskiego jazzu

Hasłem przewodnim Szczecin Jazz 2025 jest „10 koncertów na 10. edycję”. W programie jubileuszu znajdą się koncerty światowej klasy gwiazd, warsztaty, jam sessions oraz niespodzianki.

– Dziewięć świetnych edycji Szczecin Jazz za nami, ale wszystko co najlepsze jeszcze przed nami! –  zapowiada Sylwester Ostrowski, od początku dyrektor artystyczny festiwalu, znany muzyk, saksofonista, producent muzyczny. – Światowe gwiazdy, świetna promocja miasta i szczecińskich artystów, nieodpłatne warsztaty z gwiazdami festiwalu. To tylko kilka punktów z naszego programu. Szczecin Jazz jest jednym z ważniejszych festiwali jazzowych w Europie a na 10-lecie przygotowaliśmy 10 niesamowitych wydarzeń. Usłyszymy i zobaczymy „pierwsze damy” światowej, polskiej i szczecińskiej wokalistyki: Diannę Reeves, Annę Marię Jopek i Jolę Szczepaniak.

Jedną z gwiazd tej edycji będzie Dianne Reeves – ikona światowego jazzu, laureatka pięciu nagród Grammy oraz prestiżowej NEA Jazz Masters Award. Uznawana obok Dee Dee Bridgewater i Diany Krall za jedną z najważniejszych wokalistek jazzowych na świecie.

Znana jest z niesamowitych umiejętności improwizacji i niezapomnianych występów na scenie. W Szczecinie wystąpi po raz pierwszy!

Właśnie ruszyła sprzedaż biletów

Kup bilet: www.biletomat.pl/bilety/dianne-reeves-szczecin-61957 

Anna Maria Jopek to największa gwiazda polskiej sceny jazzowej i około-jazzowej. Artystka, o imponującym dorobku – 7 platynowych i 10 złotych płyt, na Szczecin Jazz wystąpi w nowej, awangardowej odsłonie, jako gość zespołu Piotra Wojtasika, znanego z odważnych brzmień i niebanalnych aranżacji.

Jola Szczepaniak pierwsza dama szczecińskiego jazzu, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu i stypendystka Berklee College of Music,  zaprezentuje nowy projekt, stworzony specjalnie z myślą o naszym festiwalu.

Szczecin Jazz Academy – nowy projekt edukacyjny

Festiwalowi artyści poprowadzą bezpłatne mistrzowskie warsztaty muzyczne, otwarte dla muzyków i pasjonatów jazzu z całej Polski.

Chcecie rozwijać się pod okiem takich mistrzów jak Anna Maria Jopek czy Piotr Wojtasik? Już w przyszłym tygodniu ogłosimy nabór do akademii z pełnym zestawem informacji.

– Wystartujemy z regularnymi i nieodpłatnymi warsztatami muzycznymi – „Szczecin Jazz Academy”, gdzie młodzi muzycy będą mogli uczyć się od festiwalowych headlinerow – dodaje dyrektor artystyczny.

Jazz odczarowany

– Myślę, że odczarowaliśmy jazz w Szczecinie – dodaje Anna Lemańczyk, dyrektor Szczecińskiej Agencji Artystycznej, producenta Szczecin Jazz. – Zazwyczaj ten gatunek muzyczny jest kojarzony z pewnego rodzaju elitarnością, hermetyzmem, czymś niedostępnym dla każdego. My pokazaliśmy, że tak nie jest. Jazz jest dla wszystkich, wyszliśmy z nim do ludzi i pokazaliśmy, że ma on przyjazną twarz, budzi pozytywne emocje, przekonaliśmy do niego tych, którzy tej muzyki na co dzień nie słuchają, boją się jej, nie rozumieją. Dzięki Szczecin Jazz mogli zobaczyć największe gwiazdy polskiego i światowego jazzu, prawdziwe legendy, uczestniczyć w niezwykłych koncertach, które jak np. Eryki Badu przeszły do legendy.

– Te 10 lat były pełne pasji tworzenia, dzięki której Szczecin stał się jednym z kluczowych punktów na mapie światowego jazzu – podkreśla dyrektor Anna Lemańczyk.

A jak to się zaczęło?

– Pomysł stworzenia festiwalu Szczecin Jazz powstał w 2015 roku, a rok później odbyła się pierwsza edycja – wspomina Sylwester Ostrowsk. Założyliśmy, że festiwal będzie imprezą międzynarodową, na najwyższym poziomie artystycznym, z włączeniem lokalnych muzyków, także nieodpłatnymi koncertami w różnych częściach miasta – dodaje.

I tak powstał cykl Szczecin Jazz dla dzieci, który edukuje i przybliża młodemu pokoleniu świat jazzu. Festiwal wychodził również w miasto, angażując mieszkańców w nieszablonowe wydarzenia, takie jak Domówka – koncerty u szczecinian w domach czy Tramwajówka, czyli muzykowanie w tych środkach komunikacji.

To innowacyjne podejście do promocji jazzu sprawiło, że Szczecin Jazz stał się wydarzeniem nie tylko dla koneserów muzyki, ale także dla lokalnej społeczności.

– W ramach Szczecin Jazz organizowane są także liczne warsztaty i spotkania dla młodych muzyków, które stanowią unikalną szansę na bezpośredni kontakt z największymi gwiazdami festiwalu – mówi Sylwester Ostrowski – Młode talenty mają możliwość nie tylko doskonalenia swoich umiejętności, ale także czerpania wiedzy od uznanych artystów o międzynarodowej renomie.

Uczestnicy warsztatów mogą liczyć na inspirujące sesje, podczas których poznają tajniki technik improwizacji, kompozycji oraz scenicznej ekspresji.

Imponujący gwiazdozbiór

Ambicją festiwalu było wprowadzenie Szczecina na mapę stolic jazzu.

Potwierdziło to dotychczasowe 9 edycji Szczecin Jazz, kiedy podczas ponad 100 koncertach wystąpiły największe światowe gwiazdy, a wśród nich takie znakomitości jak Erykah Badu, Wynton Marsalis, Dee Dee Bridgewater, Kenny Garrett, Avishai Cohen, Candy Dulfer, Deborah Brown, Kevin Mahogany, Wallace Roney, Jazzmeia Horn, Matthew Shipp, Bill Salter, Darius Brubeck, Vincent Herring, Bobby Watson, The Cookers i Billy Harper.

Obok zagranicznych gwiazd, festiwal gościł czołówkę polskiej sceny jazzowej, co uczyniło Szczecin jednym z najważniejszych miejsc na mapie europejskiego jazzu.

Trudnym egzaminem dla festiwalu była pandemia, ale jak mówią organizatorzy – nie pokonała nas! Szybko dostosowali się do formuły online, a w 2021 roku byli pierwszym hybrydowym festiwalem w “lockdownie” . Były streamingi, a także koncerty na żywo, w odpowiednich wówczas limitach publiczności na sali.

To, co nas odróżnia

– Jesteśmy jedynym festiwalem jazzowym na świecie, gdzie jednego dnia występuje tylko jeden zespół – mówi Sylwester Ostrowski. A na świecie najczęściej jest tak, że tego samego dnia na tej samej scenie występuje 2-3 wykonawców, a na koniec gwiazda. Wówczas prawie wszyscy czekają na koncert gwiazdy i często organizatorzy wywierają presję na pozostałych zespołach – grajcie szybciej, krócej itp. U nas jest jeden zespół gwiazda wieczoru i publiczność, która przychodzi właśnie na tego artystę.

Druga rzecz, która nas odróżnia Szczecin Jazz to data festiwalu. W marcu, w całej Europie, oprócz Szczecin Jazz, odbywa się tylko jedna jazzową impreza – Jazz I AM w Barcelonie. Dzięki temu prostemu, ale super ważnemu zabiegowi jesteśmy bardzo dobrze widoczni na jazzowej mapie imprez – zaznacza dyrektor artystyczny festiwalu.

Światowy rozgłos

Szczecin Jazz zyskał międzynarodowy rozgłos dzięki współpracy z prestiżowymi instytucjami m.in. z American Jazz Museum, Jazz At Lincoln Center, Herbie Hancock Institute of Jazz oraz JazzCorner. Te globalne instytucje wspierają festiwal, umożliwiając współpracę artystyczną na światową skalę.

Sylwester Ostrowski, dyrektor artystyczny Szczecin Jazz, wielokrotnie reprezentował festiwal na międzynarodowych wydarzeniach.

Był zapraszany jako prelegent na World Jazz Conference oraz Jazz Congress w Nowym Jorku największych konferencji jazzowowych na świecie.

Szczególnym wydarzeniem w historii festiwalu był koncert specjalny w ramach International Jazz Day – święta ustanowionego przez UNESCO, które łączy miłośników jazzu na całym świecie. International Jazz Day to symbol jedności i kulturowej wymiany, a wydarzenia z tej okazji w ramach Szczecin Jazz przyciągnęły globalną uwagę.

– W 2024 roku festiwal został przyjęty do elitarnej sieci World Jazz Network, co jeszcze bardziej podkreśliło jego międzynarodowy status i umocniło pozycję Szczecina jako ważnego ośrodka jazzowego. A te sukcesy i uznanie – muszę to podkreślić, dodaje Sylwester Ostrowski – możliwe są dzięki świetnej współpracy z Miastem i producentem SJ – Szczecińskiej Agencji Artystycznej. Wyrazy uznania należą się Annie Lemańczyk, dyrektor SAA i prezydentowi Szczecina Piotrowi Krzystkowi.

Więcej informacji facebook.com/szczecinjazz i www.facebook.com/SzczecinskaAgencjaArtystyczna

Tomasz Kuczyński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...