piątek, 9 maja, 2025

Szósty Miejski Mikrolas w Gdańsku!

W dzielnicy Jasień, przy ul. Stolema 22, powstał kolejny Miejski Mikrolas. Na powierzchni 200 m² mieszkańcy posadzili ponad 600 sadzonek różnych gatunków drzew, krzewów i roślin runa leśnego, takich jak buk zwyczajny, dąb szypułkowy, grab pospolity, bez koralowy oraz wrzos zwyczajny. Nowe nasadzenia wzbogacą krajobraz i rozwiną lokalną bioróżnorodność.

To drugi Miejski Mikrolas w dzielnicy Jasień. Łącznie w całym Gdańsku posadzono sześć takich mikrosiedlisk leśnych, które stanowią zielone enklawy w miejskiej przestrzeni.

– Mikrolasy to nie tylko symbol zielonego Gdańska, ale także realny wkład w poprawę jakości powietrza i klimatu. To już szósty mikrolas w Gdańsku, co czyni nasze miasto wyjątkowym pod względem takich inicjatyw – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Sadzenie mikrolasu to proste, ale niezwykle ważne działanie. Każdy z uczestników otrzyma niewielki fragment ziemi, na którym posadzi trzy różne sadzonki. Różnorodność gatunkowa sprawia, że drzewa i krzewy rosną silniejsze, rywalizując o światło i składniki odżywcze. Chciałabym podkreślić rolę naszego Zakładu Utylizacyjnego, który jako partner akcji pomógł w przygotowaniu terenu, wzbogacając glebę naturalnym kompostem. To doskonały przykład, jak segregacja odpadów i dbałość o recykling przekładają się na realne korzyści dla środowiska.

Kluczem jest dobre podłoże

– Mikrolas został posadzony zgodnie z metodą opracowaną przez japońskiego botanika Akirę Miyawakiego, która pozwala na szybki rozwój lasów w trudnych warunkach miejskich – wyjaśnia Sławomir Kiszkurno, prezes Zakładu Utylizacyjnego. – Kluczowe w tej metodzie jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które tak jak przy pozostałych mikrosiedliskach, wzbogacono o 20 ton kompostu wyprodukowanego z bioodpadów segregowanych przez mieszkańców – dodaje.

Bogactwo gatunkowe i korzyści dla miasta

W szóstym Miejskim Mikrolesie znalazły się m.in. graby, buki, dęby, klony, sosny, brzozy, czereśnie ptasie czy dzikie jabłonie. W sumie posadzono 30 rodzimych gatunków drzew, krzewów i roślin runa leśnego charakterystycznych dla grądu subatlantyckiego oraz buczyny pomorskiej – siedlisk leśnych typowych dla regionu gdańskiego.

Miejskie Mikrolasy charakteryzują się intensywnym wzrostem – rośliny rosną od 1,5 do 2 razy szybciej niż w tradycyjnych nasadzeniach. Po trzech latach stają się samowystarczalne i nie wymagają pielęgnacji. Dodatkowo, lasy te poprawiają jakość powietrza, magazynują wodę, pochłaniają pyły, redukują hałas oraz stanowią schronienie dla ptaków, owadów zapylających, płazów i jeży. To cenne zielone przestrzenie, które przyczyniają się do podniesienia jakości życia mieszkańców i adaptacji miasta do zmian klimatu.

W kwietniu kolejna akcja

To nie koniec! Już 12 kwietnia posadzimy siódmy Miejski Mikrolas w Gdańsku! Nowa zielona przestrzeń powstanie przy ul. Grubby 10, kontynuując inicjatywę zazieleniania miejskiego krajobrazu. Więcej informacji już wkrótce na stronie: Mikrolasy | Zakład Utylizacyjny Sp. z o. o. w Gdańsku.

fot. www.gdansk.pl
Sara Miotk
Zakład Utylizacyjny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...