niedziela, 24 listopada, 2024

Sztuka azjatycka w sieci badań proweniencyjnych

Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego (SPK) i Smithsonian Institution (SI) budują międzynarodową sieć badań proweniencji ze szczególnym uwzględnieniem sztuki azjatyckiej. 

SI jest w tym projekcie reprezentowana przez Freer Gallery of Art i Arthur M. Sackler Gallery, które tworzą Smithsonian’s National Museum of Asian Art. Ze strony SPK we współpracę zaangażowane są Muzeum Sztuki Azjatyckiej i Centralne Archiwum Muzeów Narodowych w Berlinie. 

Inicjatywa obejmuje m.in. wymianę ekspertów oraz cykl programów i wydarzeń. Do 2022 roku obie instytucje zorganizują serię seminariów internetowych zatytułowanych „Hidden Networks: The Trade of Asian Art”, które będą skierowane do osób zajmujących się handlem i kolekcjonerów sztuki azjatyckiej. Pierwsze seminarium – „CT Loo Revisited: New Sources & Perspectives on the Market for Asian Art in the 20th Century” – odbyło się 3 grudnia i zostało zorganizowane przez Muzeum Sztuki Azjatyckiej, Freer Gallery of Art i Arthur M. Sackler Gallery oraz Museum Rietberg w Zurychu.

Drugie seminarium, które wstępnie zaplanowano na marzec 2021 r., będzie dotyczyło firmy Yamanaka & Co., jednego z najważniejszych dystrybutorów azjatyckiej sztuki i antyków w USA i Europie. Cykl zakończy się kilkudniowym sympozjum poświęconym badaniom nad proweniencją sztuki azjatyckiej, które odbędzie się w Waszyngtonie w 2022 roku.

Niemiecko-amerykański program wymiany w zakresie badań prowieniencji, który uruchomiliśmy wspólnie z Smithsonian Institution, miał na celu budowanie sieci kontaktów i promowanie wymiany. Bardzo się cieszę, że poza licznymi kontaktami osobistymi, które się pojawiły, kontynuujemy go na poziomie instytucjonalnym. Badania nad obiektami z regionu azjatyckiego były dotychczas przyćmione przez inne ośrodki badań proweniencji, ale już pierwsze seminarium pokazało, że temat ten jest bardzo interesujący

mówi Hermann Parzinger, prezes SPK.

Od chwili utworzenia w zeszłym roku zespołu badawczego zintensyfikowaliśmy nasze badania nad pozaeuropejskimi zbiorami Muzeum Etnologicznego i Muzeum Sztuki Azjatyckiej. Rozszerzenie współpracy niemiecko-amerykańskiej, z naciskiem na regiony azjatyckie, to kolejny ważny krok.

zauważa Christina Haak, zastępca dyrektora generalnego Staatliche Museen zu Berlin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...