czwartek, 2 maja, 2024

Kultura po pandemii – jaka będzie? Dowiemy się po badaniu

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że pandemia wywiera bolesny wpływ na kondycję wielu instytucji kultury. Jakie niesie za sobą skutki? Jak placówki reagują na spowodowany nią kryzys? Jakie wyzwania przed nimi stawia? Na wszystkiego te pytania mają odpowiedzieć badania przeprowadzone na zlecenie Koalicji Miast.

Koalicję Miast współtworzą Wrocław, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Kraków i Warszawa. Służy wymianie doświadczeń oraz współpracy samorządów i podległych im instytucji.

W listopadzie 2020 roku siedem samorządowych instytucji kultury: Centrum Kultury w Lublinie, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Łódzkie Centrum Wydarzeń, Staromiejski Dom Kultury w Warszawie, Strefa Kultury Wrocław oraz Szczecińska Agencja Artystyczna postanowiło wspólnie przeprowadzić badania, których celem będzie zbadanie aktualnej kondycji kultury w tych miastach. szczególnie dokładnie badany będzie wpływ, jaki ma na nią kryzys wywołany przez  pandemię COVID-19.

„Badanie kryzysu i zmian w kulturze w czasie pandemii COVID-19, czyli kondycja kultury miejskiej w Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, na przestrzeni lat 2020-2021” przeprowadzi poznańska firma badawcza Public Profits sp. z o.o. Do zespołu badawczego zaproszono ekspertów – akademików zajmujących się tematyką badań społecznych w kulturze:

  • Rafał Drozdowski, Wydział Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Małgorzata Jacyno, Wydział Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego
  • Marek Krajewski, Wydział Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Dr Marek Kotnarowski, socjolog, doktor nauk politycznych, Instytut Filozofii i Socjologii PAN
  • Cezary Obracht-Prondzyński, Instytut Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Finalnym produktem badania będzie publikacja pt. „Koalicja miast. Kryzys i zmiana w kulturze. Studium porównawcze kultury miejskich w dobie pandemii COVID-19”, a także raport badawczy, który będzie można pobrać z kanałów komunikacyjnych Public Profits.

Pandemia zmienia nasze życie każdego dnia.  W obecnej sytuacji niemal wszystkie instytucje kultury przeniosły działalność do internetu lub pozostają zamknięte. Wielu z nas zadaje sobie pytanie, kiedy wrócimy do normalności i zastanawiamy się jak zmieni się kultura po epidemii koronawirusa? Wybuch pandemii stworzył potrzebę realnej oceny strat, wyzwań i zagrożeń dla kultury w Polsce. W związku z tym, postanowiliśmy wziąć aktywny udział w badaniach, które mają na celu zdiagnozowanie wpływu pandemii i postępującej recesji na funkcjonowanie sektora kulturalnego. Chcielibyśmy być jak najlepiej przygotowanym na „nową normalność”

mówi Maciej Łaski, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Faza przygotowawcza projektu potrwa do końca tego roku, w styczniu 2021 roku zostaną opracowane narzędzia badawcze, a w lutym, czerwcu i listopadzie realizowane będą badania terenowe. Projekt zakończy się w listopadzie przyszłego roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...